Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Model plangere penala - camera preliminara
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Model plangere penala - camera preliminara

Buna ziua,
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un model de plangere la judecatorul de camera preliminara?
Va multumesc,
Domnule/Doamna Președinte,

Subsemnatul/subsemnata … (nume, prenume, CNP, domiciliu/reședință), în
calitate de suspect/inculpat/persoană vătămată/parte civilă/parte responsabilă
civilmente/persoană căreia i s-au adus o vătămare intereselor legitime, formulez, în
termen legal1, în baza art. 340 C. proc. pen.,

PLÂNGERE

împotriva soluţiei de clasare/soluției de renunțare la urmărire penală dispusă prin
ordonanța nr. ... din data de ... a Parchetului de pe lângă Judecătoria …/Tribunalul
…/Curtea de Apel …/Înalta Curte de Casație și Justiție/DNA/DIICOT/ dispusă
prin rechizitoriul nr. ... al Parchetului de pe lângă Judecătoria …/Tribunalul
…/Curtea de Apel …/Înalta Curte de Casație și Justiție/DNA/DIICOT.
În fapt, prin ordonanţa/rechizitoriul cu nr. … din data de … a Parchetului
de pe lângă Judecătoria …/Tribunalul …/Curtea de Apel …/Înalta Curte de
Casație și Justiție/DNA/DIICOT, s-a dispus, în temeiul art. … C. proc. pen.
clasarea cauzei.

Sau, după caz:
Prin ordonanţa/rechizitoriul
cu nr. … din data de … a Parchetului de pe
lângă Judecătoria …/Tribunalul …/Curtea de Apel …/Înalta Curte de Casație și Justiție/DNA/DIICOT, s-a dispus în temeiul art. … C. proc. pen. renunţarea la urmărire penală în cauza având ca obiect infracţiunea de... (denumirea) prevăzută de... (textul incriminator).
Consider că prin soluţia dispusă nu este legală/ nu este temeinică întrucât … (motivele care susţin plângerea).
În drept, îmi întemeiez plângerea pe dispoziţiile art. 340 C. proc. pen.
Pentru considerentele menţionate, vă solicit să admiteţi plângerea, să
desfiinţați soluţia de clasare /renunţare la urmărire penală şi să dispuneți …

Data, Semnătura,

Domnului/Doamnei Judecător de cameră preliminară din cadrul Judecătoriei
…/Tribunalului …/Curții de Apel …/Înaltei Curți de Casație și Justiție
Buna seara,
Va multumesc mult pantru ajutor.