avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Model plangere penala - camera preliminara
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Model plangere penala - camera preliminara

Buna ziua,
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un model de plangere la judecatorul de camera preliminara?
Va multumesc,
Cel mai recent răspuns: senny2007 , utilizator 17:31, 25 Iunie 2015
Domnule/Doamna Președinte,

Subsemnatul/subsemnata … (nume, prenume, CNP, domiciliu/reședință), în
calitate de suspect/inculpat/persoană vătămată/parte civilă/parte responsabilă
civilmente/persoană căreia i s-au adus o vătămare intereselor legitime, formulez, în
termen legal1, în baza art. 340 C. proc. pen.,

PLÂNGERE

împotriva soluţiei de clasare/soluției de renunțare la urmărire penală dispusă prin
ordonanța nr. ... din data de ... a Parchetului de pe lângă Judecătoria …/Tribunalul
…/Curtea de Apel …/Înalta Curte de Casație și Justiție/DNA/DIICOT/ dispusă
prin rechizitoriul nr. ... al Parchetului de pe lângă Judecătoria …/Tribunalul
…/Curtea de Apel …/Înalta Curte de Casație și Justiție/DNA/DIICOT.
În fapt, prin ordonanţa/rechizitoriul cu nr. … din data de … a Parchetului
de pe lângă Judecătoria …/Tribunalul …/Curtea de Apel …/Înalta Curte de
Casație și Justiție/DNA/DIICOT, s-a dispus, în temeiul art. … C. proc. pen.
clasarea cauzei.

Sau, după caz:
Prin ordonanţa/rechizitoriul
cu nr. … din data de … a Parchetului de pe
lângă Judecătoria …/Tribunalul …/Curtea de Apel …/Înalta Curte de Casație și Justiție/DNA/DIICOT, s-a dispus în temeiul art. … C. proc. pen. renunţarea la urmărire penală în cauza având ca obiect infracţiunea de... (denumirea) prevăzută de... (textul incriminator).
Consider că prin soluţia dispusă nu este legală/ nu este temeinică întrucât … (motivele care susţin plângerea).
În drept, îmi întemeiez plângerea pe dispoziţiile art. 340 C. proc. pen.
Pentru considerentele menţionate, vă solicit să admiteţi plângerea, să
desfiinţați soluţia de clasare /renunţare la urmărire penală şi să dispuneți …

Data, Semnătura,

Domnului/Doamnei Judecător de cameră preliminară din cadrul Judecătoriei
…/Tribunalului …/Curții de Apel …/Înaltei Curți de Casație și Justiție
Buna seara,
Va multumesc mult pantru ajutor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie la ordonanta prim procuror DragosUUU DragosUUU buna ziua, in luna iunie si iulie 2014 am facut doua plangeri impotriva fostei sotii pentru nerespectarea programului de vizitare al copiilor, in sensul ca in ... (vezi toată discuția)
Revizuire penal lazar 11 lazar 11 Buna seara o întrebare doresc sa știu pt un var aflat in Germania a fost condamnat pt 215 alin 1.3 4cu suspendare sub supraveghere 2,6ani dar el nu a comis ... (vezi toată discuția)
Cum se alcatuieste o plangere imotriva ordonantei formulate in temeiul art.339 alin5 cpp vasile7106 vasile7106 Buna seara am nevoie de sfatul unui cunoscator al legi si al procedurilor juridice,dar sa va scriu despre ce e vorba ,in anul 2013 ma aflam impreuna cu fiul ... (vezi toată discuția)