Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA operatiune intracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

operatiune intracomunitara

Buna ziua, Operatiunea consta in vanzarea catre o societate intracomunitara din romania a unui utilaj ,ambele soc partenere find detinatoare de nr de inreg intracomunitar,facturarea fiind facuta fara adaos de Tva. .resp expotatorul firma romaneasca si importatoturul firma intracomunitara.Ctr este ex work,cu preluare de la sediul exportatorului ,numai ca firma intracomunitara doreste ca acest produs sa il exporte maritim catre o alta firma,in tara non membra UE dar de pe teritoriul Romaniei fara a mai fi necesar transportul in tara in care isi are sediul , ,asigurand transportul de la punctul de receptie respectiv sediu exportator ,pana la pct de livrare navlo,respectiv port ,Ce acte stau la baza ptr ca tranzactia sa fie conform normelor fiscale Factura,facturarea fara tva sa aiba alicabilitate ?,un anumit tip de contract? ,CMR vizat de cine de unde si pana unde? sant necesare alte acte suplimentare ? v a multumesc !
da