Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Persoane afiliate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Persoane afiliate

buna ziua. societatea A detine 70% din capitalul social al societatii B. in rest, fiecare societate isi vede de treaba ei. sunt aceste doua societati afiliate?mentionez ca nu suntem constituiti in grup fiscal unic.
in caz afirmativ, pentru fiecare tranzactie realizata intre cele doua firme, trebuie folosit contul 541?
multumesc
madellaine, utilizator