avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Persoane afiliate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Persoane afiliate

buna ziua. societatea A detine 70% din capitalul social al societatii B. in rest, fiecare societate isi vede de treaba ei. sunt aceste doua societati afiliate?mentionez ca nu suntem constituiti in grup fiscal unic.
in caz afirmativ, pentru fiecare tranzactie realizata intre cele doua firme, trebuie folosit contul 541?
multumesc
Ultima modificare: Marți, 30 Iunie 2015
madellaine, utilizator

Alte discuții în legătură

Societati legate/ partenere AmaliaV AmaliaV Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Eu sunt asociat unic si administrator la o societate comerciala si sotul asociat unic si administrator la o ... (vezi toată discuția)
Dosarul preturilor de transfer lucy.cris lucy.cris Buna ziua, nu am lucrat niciodata cu asa ceva, nu stiu cu ce incep si nici cu ce sa termin... stiu ca este vorba despre O 222/2008... atat... citesc si nu mai ... (vezi toată discuția)
Entitati afiliate DANNUTZA85 DANNUTZA85 Buna ziua. In cadrul unei persoane juridice romane si o persoana juridica straina care au acelasi administrator, este posibil un imprumut din partea persoanei ... (vezi toată discuția)