Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Delapidare firma
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Delapidare firma

Am lucrat la o firma timp de 9 ani. Incepand de acum doi ani, avand probleme cu banii si lucrand cu publicul am inceput sa nu mai eliberez bonuri fiscale. In ianuarie am fost descoperita si mi s-a imputat suma de 55000 lei, suma pe care o aveam de platit pana la sfarsitul lunii iulie. Nu am reusit sa platesc decat 13000 lei. Ce mi se poate intampla in continuare, avand in vedere ca inca nu mi s-a intocmit dosar.
Este posibil ca firma sa formuleze impotriva dvs.plangere penala ptr.infractiunea de delapidare prev.si pedepsita de art.295 NCP cu inchisoarea de la 2 la 7 ani si interzicerea exercitarii dreptului de a ocupa o functie publica.
Multumesc pentru raspuns. Am uitat sa specific ca am lucrat la o firma privata, iar in luna august mai returnez inca 18000 lei. De la ce suma se intocmeste dosar penal?
~ Conținut șters la cerere ~