Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contract servicii asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contract servicii asociatie de proprietari

Fostul presedinte al asociatiei de proprietari a incheiat, in numele asociatiei, contract de furnizare servicii (apa, canal) cu furnizorul local. La data incheierii contractului, asociația nu avea personalitate juridica. Este valabil contractul?
Da, este valabil acest contract, dar mai devreme sau mai tarziu furnizorul isi actualizeaza contractele, asa ca presedintele asociatiei se poate prezenta cu documentele asociatiei de proprietari la furnizor acum sau poate astepta sa fie chemat.
Pentru a fi mai exact, contractul a fost incheiat in anul 2008, după un an de la intrarea in vigoare a legii asociațiilor de proprietari, prin care se prevede expres ca asociația să aibă personalitate juridică. In anul 2010 am descoperit ca administratorul si presedintele au delapidat asociatia, au fost pusi sub urmarire penală dar procurorul i-a scos de sub urmarire penală întrucât, neavand pers.juridică, practic asociatia nu există. Ca atare, nici fapta nu există, neputand fi delapidată o entitate ce nu există legal. De aceea, revin cu intrebarea cum poate fi considerat un contract incheiat in numele unei persoane ce nu există - urmand logica procurorului.
Sunt abordari si domenii diferite.
Furnizorul asigura utilitati unui bloc si trebuie sa-si primeasca banii. Daca nu ar fi facut contract cu asociatia de locatari, asa cum a fost ea creata cand a fost dat blocul in folosinta, nu ati fi avut apa, gaze etc.

In privinta procurorului, acesta v-a adus argumentele lui sinumai pentru domeniul lui de activitate.
Inseamna că acolo unde se termină logica incepe justitia.
Nu, e invers!