Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Restrictie la apa potabila
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Restrictie la apa potabila

Buna ziua

Locuiesc in Galati, (108 aprtamente) in scara 1(36 apartamente), si de ceva vreme apa potabila se furnizeaza cu program si din ianuarie nu se va mai furniza deloc. Am vorbit cu administratorul asociatiei si am aflat ca datoriile asociatiei sunt de 112046 lei (sc1- 8615 lei, sc2- 68431 lei, sc3- 35000 lei). Ce se poate face inca cazul meu, sau al scarii in care locuiesc? S-a facut o cerere catre Apa Canal sa furnizeze apa doar scarii 1, avand datoiile semnificativ mai mici, dar nici un rezultat. Tot la mine in scara cca. jumatate din proprietari nu au nici o datorie la intretinere iar din cei restanti cea mai mare datorie este de cca. 1000 lei (fara penalitati), la scarile vecine cea mai mare datorie a unu prorietar este de 26000 lei (fara penalitati), si la scara 3 vana de inchidere a apei este "defecta" si drept urmare cei cu 35000 lei datorie au apa potabila non stop iar cei cu 8615 lei au apa cu program. Am incercat sa ma bransez separat dar fara nici un rezultat dupa cum se intampla in tot orasul, cei de la Apa Canal Galati sugerandu-mi k singura solutie este ca eu sa oblig asociatia de proprietari sa-si platesca datoriile :O
Ce pot face sa am apa potabila non stop?
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator
Va confruntati cu o situatie delicata deoarece furnizorul de utilitati are incheiat contract de furnizare utilitati cu asociatia de proprietari,iar prin clauzele contractual asumate exista si acea ca in cazul acumularii de debite fuirnizorul poate sista provizoriu furnizarea utilitatilor pana la achitarea debitului acumulat
Exista varianta ca la nivelul asociatiei de proprietari,presedintele de asociatie in comitetul executiv sa decida negocierea esalonari plati debitului si incheierea de angajament de plata cu furnizorul de utilitati