Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apa potabilă oprită pe scara blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apa potabilă oprită pe scara blocului

Locuiesc într-un bloc cu două scări. Pe scara ,mea ' sa oprit apă de o săptămână din cauza faptului că sunt câțiva locatari cu restanțe.
Întrebarea mea:este legal sa se oprească apa la toti locatarii fără o hotărâre judecătorească pentru rău platnici?
Cine a oprit apa, furnizorul sau asociatia?
Verificati responsabil cine a dispus masura restrictionarii furnizarii utilitatilor
Legiuitorul a prevazut dreptul furnizorului de utilitati in sistem centralizat prin contractul de furnizare utilitati ca in cazul in care beneficiarul=asociatie de proprietari se inregistreaza un numar de mai multe luni cu sume cu titlu de restanta -pentru stoparea acumularii acestora sa dispuna sistarea provizorie a furnizarii utilitatilor pana la plata debitului in evidenta
Asociatia de proprietari nu are competenta sa dispuna sistarea furnizarii utilitatilor in sistem centralizat fara hotarare judecatoreasca definitiva
Furnizorul pentru ca Asociatie nu a plătit.
La rândul ei Asociația nu a strâns banii de la cei cu datorii