Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restantieri la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restantieri la intretinere

Este pe scara unei rude o situatie inedita deci din 20 apartamente doar 4 sunt cu intretinere la zi cum se zice restul au restante incepand cu 2000 lei si ajungand la valori de 13.000 11,000 12,000 etc cam ce belele pot avea cei 4 bun-platnici ca sa le zic asa (mie greu sa le zic la restul rau-platnici pt ca stiu ca au situatii dramatice gen rate in banci boli etc ) din cauza acestei situatii?
In cazul in care sunt atat de multe datorii la bloc e posibil sa se opreasca utilitatile, de aceea va sfatuiesc ca administratia sa ia o decizie de ai actiona pe rau platnici in judecata, contactati un avocat pentru a va sfatui ce pasi trebuie urmati
Exista riscul debransarii de la utilitati.
In cazul in care asociatia de proprietari se afla in imposibilitate facturi furnizori de utilitati,
datorita imposibilitatii platii de catre proprietari a cotelor individuale de intretinere,la un moment dat - pentru stoparea majorarii debitului,furnizorul de utilitati in temeiul disp contract furnizare utilitati incheiat cu asociatia de proprietari,va dispune sistarea provizorie a furnizarii utilitatilosituatie des intalnita
Posibilitatea sistarii furnizarii utilitatilor se poate solutiona prin implicarea concreta a presedintelui de asociatie care sa negocieze si sa incheie angajament de plata cu furnizorii de utilitati