Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua , va rog din suflet sa ma ajutati cu un ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua , va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns . Ce ...

Buna ziua , va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns . Ce sa fac? O sa ne opreasca apa calda si caldura pentru ca unii nu vor sa isi plateasca datoriile . Eu nu am nici o datorie sunt la zero si nu vreau sa raman fara apa calda si caldura . Termica spune ca o sa le opreasca apa calda si caldura la toti de pe scara ,de ce sa sufar eu nevinovata ca am copii . Ce sa fac unde sa ma duc Mulțumesc mult .
presedintele asociatiei ce pazeste?....datornicul poate fi dat in judecata si executat orice bun al sau
temporar puteti face un fond cu cei care platesc si sa negociati o esalonare a datoriilor catre furnizori
Termica spune ca o sa le opreasca apa calda si caldura la toti de pe scara ,de ce sa sufar eu nevinovata ca am copii .

Nu au dreptul să facă asta fără să aibă o hotărâre judecătorească definitivă și e clar, din ce spuneți, că nu au.

Mergeți la Termica cu acest citat:

ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 53 din 25 iunie 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 548 din 3 iulie 2019

Articolul II
Legea serviciilor comunitare de utilități publice nr. 51/2006 ... se modifică și se completează după cum urmează:

2. La articolul 36, după alineatul (4) se introduce un nou alineat, alineatul (5), cu următorul cuprins:
(5) În situația existenței unui litigiu cu privire la executarea obligației de plată a prețului serviciului, utilizatorii au obligația de a achita creanțele nelitigioase, iar
operatorii serviciilor de utilități publice nu au dreptul să înceteze, să suspende sau să limiteze furnizarea/prestarea serviciilor către utilizatori, până la pronunțarea unei hotărâri definitive a instanțelor de judecată competente.

[ link extern ]

Totuși, cum vă amenință?
Nu aveți asociație?
si unde e litigiul?furnizorul isi cere banii pe servicii,daca nu platesti iti taie serviciul si gata
mai departe vinde creanta catre recuperatori si poti sa arunci la gunoi ordonanta de mai sus
La utilități nu e ca la telefoane.
asa e.....ca fara telefon traiesti dar fara apa e mai greu