Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... S-a oprit apa la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

S-a oprit apa la bloc

in data de 17 sa pus anunt la scara blocului ca se va opri apa potabila scrie asa,avand in vedere ca ;a data de 16 06 2014inregistrati o datorie de 128000 lei va facem cunoscut ca incepand cu data de 18 06 2014 veti fi debransati de la reteaua cu apa potabila , pana la achitarea itegrala a datoriei.Eu nam nici o datorie apa sa luat in tot orasul se poate face ceva?Ce sa fac sa ma duc sai iau la bataie pe aia cu restante ?:))de ce nu intra in casa sa le taie apa?Va multumesc.
apa sa luat in tot orasul se poate face ceva?

Va confruntati cu una dintre consecintele locuitului in comun,respectiv contractul de furnizare utilitati apa este incheiat intre persoane juridice furnizor apa si asociatia de proprietari
In contractul de furnizare apa,exista clauza prin care partile semnatare inteleg sa sisteze provizoriu furnizarea apei pana la achitarea debitului acumulat
Aveti perfecta dreptate sa fiti nemultumit in conditiile in care nu va inregistrati cu debite
Presedintele de asociatie ar trebui sa negocieze si sa incheie cu furnizorul de utilitati angajament de plata
Problema cu sistarea furnizarii apei de catre asociatia de proprietari,este delicata si legal poate fi dispusa numai cu respectarea dispozitiilor in vigoare

normal ar trebui sa le taie apa din casa sa le sigileze robinetele .
Sistarea apei de catre asociatia de proprietari -fara hotarare judecatoreasca poate fi interpretata de catre rau platnici drept abuz si poate genera o serie intreaga de dispute,polemici
Legea nr 230/2007 lArt. 18
In cazurile in care, in cladirile de locuinte, unul dintre proprietari sau chiriasi impiedica, cu buna-stiinta si sub orice forma, folosirea normala a cladirii de locuit, creand prejudicii celorlalti proprietari sau chiriasi, dupa caz, proprietarii sau reprezentantul legal al acestora pot solicita instantei sa hotarasca masurile pentru folosirea normala a cladirii, precum si plata daunelor.