Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescriere credit bancar!
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescriere credit bancar!

Buna ziua!n Va rog respectuos sa-mi spuneti,daca in situatia in care sa implinit 3 ani si o luna,de la ultima rata achitata la banca,iar de atunci,personal nu am primit nici o somatie,instiintare,etc.ce formalitati trebuie sa fac?
Cu stima,

.
Dvs.nu trebuie sa faceti nimic,in cazul in care se va incepe executarea silita impotriva dvs.formulati contestatie la executarea silita invocand prescriptia dreptului de a solicita executarea silita.
Nu s-a prescris decât rata scadentă de mai bine de 3 ani. Restul, scadente de mai puțin de 3 ani, pot fi executate silit fără probleme. Puteți invoca prescripția, așa cum sunteți sfătuit, dar o faceți degeaba, cel mai probabil.

Doar dacă a fost declarat tot creditul scadent anticipat, de la acea dată avem un singur termen de prescripție pentru tot debitul dvs. față de banca respectivă.
Este corect,ratele se prescriu pro rata temporis adica, "o zi se naste, alta moare",respectiv,s-au prescirs de exemplu,ratele anterioare datei de 04.07.2012, dar,raman valabile ratele ulterioare datei de 04.07.2012, conform scadentarului bancii.
Ilie1111 a scris:

Nu s-a prescris decât rata scadentă de mai bine de 3 ani. Restul, scadente de mai puțin de 3 ani, pot fi executate silit fără probleme. Puteți invoca prescripția, așa cum sunteți sfătuit, dar o faceți degeaba, cel mai probabil.

Doar dacă a fost declarat tot creditul scadent anticipat, de la acea dată avem un singur termen de prescripție pentru tot debitul dvs. față de banca respectivă.

Depinde cand era scadenta pentru intreg creditul.
Nu se pierde dreptul la rata in cazul acestor credite.

Buna ziua!
Va multumesc pentru raspuns!
Ce se intampla cu conturile poprite ? Se poate ridica cumva poprirea de pe conturi ?
Toate conturile sunt poprite de peste 3 ani deja.
Cu stima,