Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reducerea pedepsei cu inchisoarea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reducerea pedepsei cu inchisoarea

In ce conditii poate fi redusa o pedeapsa cu executare?
ART. 76 legea 275/2006
Partea din durata pedepsei care este considerată ca executată pe baza muncii prestate sau a instruirii şcolare şi formării profesionale
(1) Pedeapsa care este considerată ca executată pe baza muncii prestate sau a instruirii şcolare şi formării profesionale, în vederea acordării liberării conditionate, se calculează după cum urmează:
a) în cazul în care se prestează o muncă remunerată în conditiile prevăzute în art. 59 alin. (1) şi (2), se consideră 5 zile executate pentru 4 zile de muncă, în cazul condamnatilor majori, şi 3 zile executate pentru 2 zile de muncă, în cazul condamnatilor minori şi tineri;
b) în cazul în care se prestează o muncă neremunerată în conditiile prevăzute în art. 59 alin. (1) şi (2), se consideră 4 zile executate pentru 3 zile de muncă, în cazul condamnatilor majori, şi 2 zile executate pentru o zi de muncă, în cazul condamnatilor minori şi tineri;
c) în cazul în care munca este prestată în conditiile prevăzute în art. 59 alin. (3), se consideră 4 zile executate pentru 3 zile de muncă;
d) în cazul în care munca este prestată în conditiile prevăzute în art. 59 alin. (4), se consideră 3 zile executate pentru 2 nopti de muncă;
e) în cazul participării la cursuri de şcolarizare sau de calificare ori recalificare profesională, se consideră 30 de zile executate pentru absolvirea unui semestru şcolar şi 15 zile executate pentru absolvirea unui curs de calificare ori recalificare profesională;
f) în cazul elaborării de lucrări ştiintifice publicate sau inventii şi inovatii brevetate, se consideră 3 zile executate pentru 2 zile de muncă.

(2) Reducerea fractiunii de pedeapsă care este considerată ca executată pe baza muncii prestate sau a instruirii şcolare şi formării profesionale nu poate fi revocată.