Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Lipsa rovinietei
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Lipsa rovinietei

buna ziua, spuneti -mi va rog cum se aplica amenzile pentru lipsa rovinietei.daca trec intr o zi prin 3 camere vor veni 3 amenzi sou una singura?eu am circulat o saptamana fara rovinieta timp in care am traversat tara arad-constanta dus-intors.la ce sa ma astept?exista vreo "portita"sa nu platesc? pur si simplu am uitat sa platesc eu fiind plecat din tara in ultimele 6 luni....
OG 15/2002 precizeaza:

Art. 8
(1) Fapta de a circula fără rovinietă valabilă constituie contravenţie continuă şi se sancţionează cu amendă.

Art. 9.

(8) Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal se comunică contravenientului în termen de cel mult două luni de la data constatării contravenţiei, interval pentru care nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenţiei pentru lipsa rovinietei valabile pentru acelaşi vehicul.

Deci veti fii eventual sanctionat doar odata.
Ioan Petru Butariu, Contabil
deci nu se poate incheia alt proces verbal? teoretic daca cnadnr are la disp 2 luni pentru a trimite procesul verbal ,poti circula fara rovinieta in tot acest timp si vei plati o singura amenda???