Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratia 394
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratia 394

Bonurile fiscale mai mici de 100euro care au cod fiscal se mai trec in decl 394.
In Ord 4019/2014 nu se specifica nimic de bonuri fiscale.Mai am o nelamurire in legatura cu decl 394 si anume: am tva la incasare, la factura emisa sau primita se trece suma care a devenit exigibila iar val totala a facturii nu se mai trece decat cand devine exigibila.
Bonurile mai mic de 100 euro nu se trec in declaratia 394
declaratia se refera la facturile din luna,ce spuneti dvs se refera la declaratia de TVA-300
Treceti toata valoarea in 394
Am fost la ANAF , una din inspectori mi-a spus ca si bonurile fiscale se trec, iar valoarea din decl 300 trebuie sa corespunda cu 394. Aici sunt nelamurita ca daca bonurile fiscale nu se trec nu mai poate fi egalitate. Decl 394 nu a fost depusa pt ca nu am avut livrari-achizitii in schimb am avut TVA la incasare. Trebuia sa trec val. care am incasat-o?
Ordinul nr. 3596/2011 privind declararea livrărilor/prestărilor şi achiziţiilor efectuate pe teritoriul naţional de persoanele înregistrate în scopuri de TVA şi pentru aprobarea modelului şi conţinutului declaraţiei informative privind livrările/prestările şi achiziţiile efectuate pe teritoriul naţional de persoanele înregistrate în scopuri de TVA:

ANEXA Nr. 2

INSTRUCŢIUNI
de depunere şi completare a formularului (394) \"Declaraţie informativă privind livrările/prestările şi achiziţiile efectuate pe teritoriul naţional\", cod MFP 14.13.01.02/f

În declaraţie nu se înscriu facturile emise prin autofacturare şi bonurile fiscale care îndeplinesc condiţiile unei facturi simplificate conform prevederilor art. 155 alin. (11), (12) şi (20) din Codul fiscal. Prevederea referitoare la bonurile fiscale se va aplica numai până la data de 31 decembrie 2016.

Nu exista corespondenta in D394 si D300 tocmai din cauza regimului tva la incasare si a bonurilor fiscale care îndeplinesc condiţiile unei facturi simplificate.

Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc ptr. raspuns, avem inspectori care sunt foarte prost documentati cu leglastia.
Am primit adr de la ANAF ca nu am depus d394 , am avut tva colectat din incasare. Factura pt care s-a incasat a fost o data declarata in 394.