Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Buna ziua, sunt nascuta in 05.07.1957;am lucrat in sistemul public de pensii astfel:
-10 ani si 2 luni in conditii normale
- 4 ani si 2 luni in gr I
- 13 ani si 2 luni in gr II
- perioade asimilate 4 ani 11 luni 28 zile (probabil facultatea)
M-am pensionat anticipat partial la 55 ani si 10 luni ( in 5 mai 2013)cu diminuare 13,5 % si 18 luni de anticipare. Va rog sa-mi spuneti cand ar trebui sa fiu sau sa fii fost ?trecuta la limita de varsta, intrucat in 5 nov. 2014 (cand trebuia sa fiu trecuta) mi s-a spus ca opereaza L 380/2013 care anuleaza perioadele lucrate gr I mai mici de 6 ani . Va intreb daca aceste perioade sub 6 ani nu trebuiau totusi adunate cu gr II, ca si pana atunci ?
Faceti o cerere de trecere la limita de varsta prin aplicarea prevederilor legii 155/2015.
Cererea va fi insotita de un cupon de pensie si copie B.I.
Multumesc,o sa fac, dar cu ce data ar trebui sa am limita de varsta : cu 5 nov. 2014 sau alta data?
Carp Mircea, utilizator
V-am dat raspunsul aici:

Precizări referitoare la Legea nr. 155/18.06.2015 pentru modificarea

Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice

Ce categorii de persoane beneficiază de această modificare?

• persoanele care, începând cu data intrării în vigoare a Legii nr. 155/2015, sunt îndreptățite la transformarea pensiilor anticipate/pensiilor anticipate parțiale în pensii pentru limită de vârstă;

Legea intră în vigoare la trei zile de la publicare, respectiv în data de 25 iunie 2015.

Care sunt,parerile diferite(impartite).?
Postatile aici.
Nu mai deschideti alte topicuri.
Continuati discutia aici.
Buna ziua si multumesc!
Dupa o logica simpla, cred ca L 380 a fost data ca sa ajute mai mult pe cei cu grupe de munca; in acest sens au beneficiat cei cu peste 6 ani de gr I, iar cei cu mai putin de 6 ani nu au beneficiat ramanand la situatia de pana atunci , adica perioadele respective mai mici de 6 ani sa se adune cu gr II, ei nefiind astfel ajutati cu nimic, lucru care s-a corectat acum prin L 155. Nu am vazut sa se fi precizat in L 380 ca celor cu mai putin de 6 ani lucrati in gr I sa nu li se mai socoteasca nici la gr II acele perioade. Acesta ar fi un alt punct de vedere. De altfel ma gandesc sa iau legatura cu cei care au initiat L 380 sa vad cum au gandit-o.
In aceasta situatie trebuia sa trec la limita de varsta pe data de 5 nov. 2014.
Va rog sa comentati acest punt de vedere.