Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducerea varstei standard de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducerea varstei standard de pensionare

Buna ziua,
Sunt nascut pe 29.04.1953. Pensionat anticipat partial. M-au trecut la penensie pentru limita de varsta. Data inscrierii la pensie, 29.04.2013.Pe decizie la litere A am:
Urmare a examinarii actelor din dosarul de pensionare inregistrat la numarul 724116 din 29.06.2015, in baza legii 263/2010 se admite cererea de pensionare etc…
La litera C am:
Plata drepturior se face se face incepand cu data: 25.06.2015.
La litera D am:
1. Varsra la data pensionarii…………………………………..62 ani 1 luni
2. Varsta standard de pensionare in sistemul public…………..65 ani 0 luni
4. Reducerea varstei standard de pensionare pentru:……………4 ani 0 luni
- conditii speciale, deosebite si/sau alte conditii de munca…...4 ani 0 luni
Pe anexa deciziei la litera F am:
- in gr. I (lg.3/1977)…………………………………..3 ani….10 luni….10 zile
- in gr.II (lg. 3/1977)…………. ……………………..13 ani……2 luni….16 zile
- stagiu aferent grupe/conditii de munca……………...5 ani…….0 luni
In petitia din 29.06.2015 , cea care apare ca data la litera A, le ceream sa ma treaca la
pensie pentru limita de varsta deoarece se implinea deja opt luni de zile de cand trebuia trecut. Adica data de 29.10.2014 conform legii 263/2010, art. 55, lit. a) tabelul nr.1, 16 ani in conditii deosebite se reduce cu 3 ani si 6 luni.
Dupa cum observati ei m-au trecut drepturi la pensie cu data de 25.06.2015 ca urmare, cred eu, a datei de 29.06.2015 cand am depus eu petitia. Cred ca au gesit ziua trecand 25 in loc de 29. Altfel nu pot sa imi explic cu au ajuns la aceasta data.
Bine-nteles ca decizia este emisa in bataie de joc, deoarece este cea de-a unsprezecea decizie, care dupa cum constatati si asta este eronata ca si celelalte.
Va intreb pe dumneavoastra, este bine data de 29.10,2014 pentru trecerea la limita de varsta ?
Va multumesc !
Trebuia sa fiti trecut la limita de varsta la 61 de ani si 6 luni.
65-3 ani si 6 luni.
Nu v-au trecut atunci la limita de varsta(29/10/2014).
De ce ? Nu stiu.
Probabil a fost o scapare a lor.
Acum(29/06/2015) vi s-au aplicat prevederile legii 155/2015
Reducerea este de 4 ani asa cum este trecut in decizie.
In acest caz punerea in plata trebuie facuta incepand cu 29/04/2014(61 ani).
Aveti dreptate in ceea ce priveste litera D, punctual 4 din dacizie. Dar legea 155/2015 este in vigoare de la 25.06.2015. In Constitutia Romaniei art. 15 alin. (2) spune:
(2) Legea dispune numai pentru viitor, cu exceptia legii penale sau contraventionale mai favorabile.
Prin urmare eu nu mai ma incadrez aici. Bine ar fi dar cred ca este tot o scapare de la CJP. Nu m-au trecut la data de la 29.10.2014. pentru ca asa vor ei. Sa-si bata joc de mine. Deci data legala ar fi cea mentionata mai sus. Va multumesc inca o data !
Lamuriti problema cu casa locala.
Daca reducerea este de 3 ani si 6 luni, unerea in plata se va face incepand cu 29/10/2014.
Daca reducerea este de 4 ani, punerea in plata se va face incepand cu 29/04/2014.