avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Clauza antecontract de renuntare la cumparare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Clauza antecontract de renuntare la cumparare

Buna ziua,

Urmeaza ca astazi sa semnez un antecontract pentru cumpararea unui apartament.
Exista, insa, o clauza de care nu sunt convins ca ar trebui sa se afle in antecontract:

Raspunderi contractuale:

6.3. Noi, Părţile am luat cunoştinţă că dacă una dintre noi refuză să-şi execute obligaţia de a încheia contractul de vânzare la termenul stabilit, cealaltă Parte este îndreptăţită să solicite instanţei de judecată pronunţarea unei hotărâri care să ţină loc de contract de vânzare, caz în care Partea care nu-și respectă obligația va suporta şi toate cheltuielile ocazionate de proces.

Practic, daca ma razgandesc, voi pierde si avansul si pot fi dat si in judecata si obligat sa cumpar apartamentul?
Cel mai recent răspuns: alex7887 , utilizator 12:37, 8 Iulie 2015
Practic, nu. Ori pierdeți avansul, ori sunteți obligat de Instanță să încheiați contractul.
Pai a fi obligat de instanta sa inchei contractul nu este acelasi lucru cu a fi obligat sa cumpar apartamentul?
Daca apare vreo situatie speciala si nu mai pot cumpara apartamentul? Sau daca nu mai vreau efectiv si imi asum riscul de a pierde avansul? De ce ar putea sa ma oblige sa inchei contractul?

Multumesc de raspuns,
Alexandru

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Antecontract vanzare cumparare - executare cumparator apetra apetra Cumparator in cazul achizitiei unui teren si a unor imobile; suntem in faza in care asteptam cele 30 zile pentru exercitare drept preemtiune. Nu este prevazuta ... (vezi toată discuția)
Antecontract vanzare cumparare andrei977 andrei977 Buna ziua, De curand am incheiat un antrecontract de vanzare cumparare pentru un imobil in calitate de promitent cumparator si am achitat aproximativ 4% din ... (vezi toată discuția)
Antecontract - clauza de razgandire mirelamaria mirelamaria Buna ziua! intr-un antecontract ce presupune clauza de razgandire.......o razgandire pur si simplu sau implica o ,, razgandire\'\' din motive intemeiate ... (vezi toată discuția)