Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Clauza antecontract de renuntare la cumparare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Clauza antecontract de renuntare la cumparare

Buna ziua,

Urmeaza ca astazi sa semnez un antecontract pentru cumpararea unui apartament.
Exista, insa, o clauza de care nu sunt convins ca ar trebui sa se afle in antecontract:

Raspunderi contractuale:

6.3. Noi, Părţile am luat cunoştinţă că dacă una dintre noi refuză să-şi execute obligaţia de a încheia contractul de vânzare la termenul stabilit, cealaltă Parte este îndreptăţită să solicite instanţei de judecată pronunţarea unei hotărâri care să ţină loc de contract de vânzare, caz în care Partea care nu-și respectă obligația va suporta şi toate cheltuielile ocazionate de proces.

Practic, daca ma razgandesc, voi pierde si avansul si pot fi dat si in judecata si obligat sa cumpar apartamentul?
Practic, nu. Ori pierdeți avansul, ori sunteți obligat de Instanță să încheiați contractul.
Pai a fi obligat de instanta sa inchei contractul nu este acelasi lucru cu a fi obligat sa cumpar apartamentul?
Daca apare vreo situatie speciala si nu mai pot cumpara apartamentul? Sau daca nu mai vreau efectiv si imi asum riscul de a pierde avansul? De ce ar putea sa ma oblige sa inchei contractul?

Multumesc de raspuns,
Alexandru