Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv ramura comert
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv ramura comert

cate salrii compensatorii sunt indreptatiti sa primeasca ,salariatii concediati colectiv din ramura comert?
care este articolul din contract?
minim 2 salarii .... :)
Art. 76. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin doua salarii lunare, in afara drepturilor cuvenite la zi.
am gasit undeva scris ca este vorba de 4 salarii.poate sa-mi spuna cineva exact?
Vi s-a raspuns "exact", intrucat sunt prevederile CCM la nivelul ramurii comert. Daca aveti un CCM la nivel de unitate care prevede 4 salarii, atunci se aplica acesta.
[ link extern ]
pakos, utilizator
art.78 alin.3 din CCM la nivel de ramura de comert stipuleaza ca, pentru situatia in care se efectueaza concedieri colective, angajatorul va acorda compensatii banesti de minimum 4 (patru) salarii de baza lunare, drepturi superioare putand fi negociate in contractele colective de munca la nivel de unitate sau grupuri de unitati.

Cele 4 salarii de baza se acorda numai in cazul concedierilor colective. :)
am citit in ccm ramura comert ,art.78 (3) ca la concedierea colectiva se acorda minim 4 salarii .