Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nr.salarii compensatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nr.salarii compensatorii

Buna seara ,
va rog sa-mi spuneti cate salarii compensatorii se acorda pt.ramura comert,intrucat la nivel de unitate nu exista ccm.Va multumesc
"dreptul la 2 salarii compensatorii potrivit art.76 (1) CCM la nivel de ramura de comert"

de exemplu, în ccmunn 07-10 zice:
Art. 78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi. adică, în interpretarea mea, mai trebuie să iei un net în mână.
ContSters168365, utilizator
Daca este vorba despre concedieri colective , atunci pentru situatia in care se efectueaza concedieri colective, angajatorul va acorda compensatii banesti de minimum 6(sase) salarii brute lunare, drepturi superioare putand fi negociate in contractele colective de munca la nivel de unitate sau de grupuri de unitati - art.78 alin.3 din CCM la nivel de ramura comert.