Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parasirea de domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parasirea de domiciliu

Sunt plecata din tara de 4 ani; am cunoscut un alt barbat si vreau sa divortez,dar sotul nu este de acord;sunt acuzata de parasire de domiciliu si adulter;
Care sunt pedepsele legale la care sunt expusa?
Ce se intampla daca sotul refuza categoric divortul. ?
Trebuie sa platesc daune? si daca da,cat?
Va multumesc!
Divortul oricum se va pronunta indiferent de pozitia sotului, ca e de acord sau nu.
Cereti divortul intemeiat pe art 373 pct2

Motive de divort Art. 373
Divortul poate avea loc:
a) prin acordul sotilor, la cererea ambilor soti sau a unuia dintre soti acceptata de celalalt sot;
b) atunci cand, din cauza unor motive temeinice, raporturile dintre soti sunt grav vatamate si continuarea casatoriei nu mai este posibila;
c) la cererea unuia dintre soti, dupa o separare in fapt care a durat cel putin 2 ani;
d) la cererea aceluia dintre soti a carui stare de sanatate face imposibila continuarea casatoriei.
are dreptul la despagubiri , dar el trebuie sa ceara o suma si instanta va aprecia daca i se cuvine.

Acordarea despagubirilor Art. 388
Distinct de dreptul la prestatia compensatorie prevazut la art. 390, sotul nevinovat, care sufera un prejudiciu prin desfacerea casatoriei, poate cere sotului vinovat sa il despagubeasca. Instanta de tutela solutioneaza cererea prin hotararea de divort.

Asteptati intai sa vedeti ce cere.

Va multumesc mult!