Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Folosirea in online a semnelor naziste
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Folosirea in online a semnelor naziste

Buna ziua, activez in domeniul entertaiment si as dori sa va intreb cat de permisiva este legislatia la folosirea insemnelor naziste.

De exemplu am inteles ca nu pot sa pun la mine pe site o svastica, dar o imagine cu hitler se poate?
Conform OUG 31 2002, privind interzicerea organizatiilor si simbolurilor cu caracter fascist, rasist sau xenofob si a promovarii cultului persoanelor vinovate de savarsirea unor infractiuni contra pacii si omenirii, nu riscati decat pedeapsa cu inchisoarea de la 6 luni la 5 ani si interzicerea unor drepturi (art 4 din OUG)
Daca tot doriti sa folositi acest simbol (ma refer la svastica) puteti folosi simbolul sfant hinduist, sau cel crestin.
Eu sunt de parere ca se poate considera tot la fel de interzis si fotografia cu Hitler.
Doar daca e vorba de istorie ati putea proceda asa.

Stiti ca Mazare a defilat in costum nazist si a fost mare scandal...