Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Redobandirea calitatii de asigurat CAS - demers?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Redobandirea calitatii de asigurat CAS - demers?

Buna ziua,
Situatia este urmatoarea: sotul meu a finalizat ciclul 1 studii universitare in 2011 dupa care a primit ajutor de somaj. In februarie 2012 a obtinut diploma de licenta si apoi din octombrie 2012 s-a inscris la programul de masterat dar l-a abandonat. S-a casatorit cu mine in aprilie 2013 (eu aveam deja asigurare de sanatate de salariat) si firma unde lucreaza i-a facut intr-un final CIM in martie 2015.
Va rog daca se poate orice informatie despre care ar fi pasii pentru a beneficia din nou de asigurarea de sanatate: unde trebuie sa mearga sa discute legat de aceasta problema (buletinul e pe BM, locuieste si lucreaza in CJ), la ce departament, cat va trebui sa plateasca din urma conform legii...Eventual un extras de lege care abordeaza acest subiect ar fi foarte util.

Multumesc mult!!
cristinaflp, utilizator