avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 184 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept castigat in instanta dar "pierdut "prin OUG ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept castigat in instanta dar "pierdut "prin OUG 71/18 Iunie 2009.Este posibil?

Sunt salariat intr-o instit de cultura.In instanta am obtinut sporul de fidelitate pe care institutia este obligata sa-l acorde retroactiv ptr 3 ani.O parte din colegii mei au adus hotararile de la Curtea de Apel iar banii le-au fost acordati ca atare.Banii,ptr ca se stia cauza castigata de la inceput de catre salariati ( exemplu fiind dat de catre alti salariati ai unor institutii similare care au avut castig de cauza ) au fost prevazuti in bugetul institutiei.Dar a aparut o problema .In data de 18 Iunie in Monitorul Oficial nr 416,OUG 71 precizeaza:

MONITORUL OFICIAL AL ROMÂNIEI, PARTEA I, Nr. 416/18.VI.2009
8
Art. 1. — (1) Plata sumelor prevăzute prin hotărâri
judecătorești având ca obiect acordarea unor drepturi de natură
salarială stabilite în favoarea personalului din sectorul bugetar,
devenite executorii până la data de 31 decembrie 2009, se va
realiza după o procedură de executare care începe astfel:
a) în anul 2010 se plătește 34% din valoarea titlului
executoriu;
b) în anul 2011 se plătește 33% din valoarea titlului
executoriu;
c) în anul 2012 se plătește 33% din valoarea titlului
executoriu.
(2) În cursul termenului prevăzut la alin. (1) orice cerere de
executare silită se suspendă de drept.

Ce sa facem noi salariatii intr-o asemenea situatie?Este posibil ca institutia avand banii in buget sa ne acorde acest spor castigat in instanta ?Va multumesc
In opinia mea, institutia poate sa va dea sporul castigat in instanta, mai ales ca are si banii prevazuti in buget.

Hotararea judecatoreasca obtinuta are puterea unei legi si trebuie respectata ca atare.
O.U.G. nr. 71/2009 este o ordonanta de urgenta care:
-ca act normativ, nu este reglementat prin Constitutia Romaniei;
-incalca principiul separatiei puterilor in stat.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc ptr raspuns.Este adevarat ,are banii prevazuti in buget dar Banii ptr salarii ,in luna decembrie ,nu-i avem asigurati....Banii ptr sporul de fidelitate ...fiind cheltuieli de personal pot fii astfel dirijati in vederea acoperirii cheltuielilor cu salariile....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificarea si completarea oug nr. 71/2009 byzu_68 byzu_68 exista in discutie sau deja in monitorul oficial aceasta modificare si completare? 1. La articolul 1, dupa alineatul (1) se introduce un nou alineat, ... (vezi toată discuția)
Oug 18/2010 kormi kormi Buna ziua! Prin OUG. 18/2010, privind executarea hotararilor judecatoresti avand ca obiect drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului ... (vezi toată discuția)
Administratie publica locala In iunie 2009 am cistigat in instanta niste sporuri salariale retroactive din 2004 pina in 2006.Primarul da dispozitie in baza O.U.G. nr.71/2009 in 4 martie ... (vezi toată discuția)