Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Conflict de interese
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Conflict de interese

Sunt functionar public si in 2013, 2014, la solicitarea conducerii institutiei am incheiat 2 contracte de prestari servicii in suma totala de 7000 lei.
Culmea este ca eu nu am stiut asta si nici juristul, economistul, si directorul care sunt colegii mei si au semnat contractul nu mi au spus macar colegial.
Care ar fi dupa parerea dumneavoastra sanciunea primita?
Daca nu ati stiut nu ati comis infractiunea.
Nemo censetur ignorare legem.
Ma refeream ca nu a stiut de situatia de fapt si nu de cea de drept.
Adica nu in sensul ca nu ar fi cunoscut legea...
Si ce parere aveti cum va fi interpretata de anchetatori?
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Ma refeream ca nu a stiut de situatia de fapt

Am inteles. Dar, ma gandesc, ce stare de fapt ar putea sa invoce sau sa fi existat, asupra caruia sa poarte eroarea?

1ita a scris:

Si ce parere aveti cum va fi interpretata de anchetatori?

Este greu de dat cu parerea fara a se vedea acte, dosar, etc