avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1056 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Conflict de interese
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Conflict de interese

Sunt functionar public si in 2013, 2014, la solicitarea conducerii institutiei am incheiat 2 contracte de prestari servicii in suma totala de 7000 lei.
Culmea este ca eu nu am stiut asta si nici juristul, economistul, si directorul care sunt colegii mei si au semnat contractul nu mi au spus macar colegial.
Care ar fi dupa parerea dumneavoastra sanciunea primita?
Cel mai recent răspuns: cinela , utilizator 09:06, 18 Iulie 2015
Daca nu ati stiut nu ati comis infractiunea.
Nemo censetur ignorare legem.
Ma refeream ca nu a stiut de situatia de fapt si nu de cea de drept.
Adica nu in sensul ca nu ar fi cunoscut legea...
Si ce parere aveti cum va fi interpretata de anchetatori?
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Ma refeream ca nu a stiut de situatia de fapt

Am inteles. Dar, ma gandesc, ce stare de fapt ar putea sa invoce sau sa fi existat, asupra caruia sa poarte eroarea?



1ita a scris:

Si ce parere aveti cum va fi interpretata de anchetatori?

Este greu de dat cu parerea fara a se vedea acte, dosar, etc

Alte discuții în legătură

Munca suplimentara functionar public Cristinabv Cristinabv Va rog mult sa ma lamuriti daca este legal ceea ce se face la noi in institutie. Institutia publica are un contract de prestarii servicii curatanie cu o firma ... (vezi toată discuția)
Delegare de atributii functionar public emiliabianca emiliabianca Buna ziua , va rog daca poate cineva sa-mi clarifice o problema: nu stiu care este baza legala(daca exista) potrivit careia un functionar public de executie ... (vezi toată discuția)
Consilier juridic si avocat?! adameleonora adameleonora buna seara! va rog imi puteti spune daca intr-o institutie publica respectiv primarie poate fi consilier juridicangajat functie publica si avocat cu contract ... (vezi toată discuția)