Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Parcare pe linia de tramvai
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Parcare pe linia de tramvai

buna ziua,acum cateva zile mai exact Marti 7.07.2015 am parcat masina in piata iancului pe linia de tramvai unde se intoarce tramvaiul sau se duce pe strada iancului(unde linia de tramvai este inca necirculabila),in fata mea mai erau parcate 2 masini iar masina mea era cu spatele pe linia de tramvai,mentionez ca eu eram absolut sigur ca pe acolo nu circula tramvaiul pentru ca tramvaiul 1 merge inainte si era singurul care circula pe acolo,doar ca spre ghinionul meu cu o zi inainte tramvaiul 46 si a schimbat ruta din cauza lucrarilor de pe strada pantelimon si venea la iancului unde era cap de linie si intorcea,in fine a venit tramvaiul,vatmanul a sunat la interventii iar acestia la 112,a venit politia,iar cand m am intors au zis ca am blocat tramvaiul timp de 32 min 17.35-18.07,mi au luat actele mi au facut proces verbal in care au mentionat ca n am stiut ca pe acolo circula tramvaiul si la fel a mentionat si declaratia sotiei ca nici ea nu stia,mi au dat dovada fara drept de circulatie si au zis ca o sa fiu contactat de sectia de politie dar cand nu mi au zis.
As vrea sa intreb daca a mai trecut cineva printr o situatie de genul,,,la ce sa ma astept si mai ales la ce despagubiri de la RATB,un politist din cei care erau acolo m a avertizat ca voi avea f mult de platit la RATB.multumesc si sper sa mai aflu cate ceva de la dumneavoastra
Situatie delicata care va avea consecinta sanctionarii dvs
Art. 92 din OUG 195/2002

(3) Organizarea sau participarea, în calitate de conducător de vehicul sau de animale, la întreceri neautorizate pe drumurile publice se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(4) Cu pedeapsa prevăzută la alin. (3) se sancţionează blocarea cu intenţie a drumului public, dacă se pune în pericol siguranţa circulaţiei ori se aduce atingere dreptului la libera circulaţie a celorlalţi participanţi la trafic.

Probabil ca urmeaza sa vi se intocmeasca dosar penal pentru blocarea drumului public.
Sanctiunea este inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau amenda.
Este posibil sa fie apreciat ca a fost afectat traficul rutier,ca s-a adus atingere dreptului la libera circulatie a celorlalti participanti la trafic asa cum este incriminat in continutul art.92,
RATB poate solicita despagubiri substantiale,conditionat si de eventuale pretentii din partea calatorilor care au avut de suferit si eventual pot actiona in judecata regia de transport
ynocentta a scris:

(...) se sancţionează blocarea cu intenţie a drumului public, dacă se pune în pericol siguranţa circulaţiei ori se aduce atingere dreptului la libera circulaţie a celorlalţi participanţi la trafic.

Aici este vorba despre o "blocare" fara intentie.
Din cauza lucrarilor interminabile care se desfasoara in capitala tarii, Bucuresti, nu se cunoaste in primul rand durata lucrarilor, cetatenii si participantii la trafic nefiind informati sub nicio forma prin panouri stradale sau prin media.

Cand veti primi procesul verbal de contraventie sau in cazul in care se deschide dosar penal pentru fapta respectiva o contestati in termen de 15 zile sau va aparati in fata politiei/procurorului cu argumentul ca zona respectiva nu a fost semnalizata ca a fost redeschisa traficului RATB.

Una este sa parchezi intentionat si alta sa o parchezi in necunostinta de cauza. Pe reprezentantii RATB ii intrebati daca au afisat in zona vreun anunt de redeschidere a traficului..

@cyan a scris
Aici este vorba despre o "blocare" fara intentie.Din cauza lucrarilor interminabile care se desfasoara in capitala tarii, Bucuresti, nu se cunoaste in primul rand durata lucrarilor, cetatenii si participantii la trafic nefiind informati sub nicio forma prin panouri stradale sau prin media

Sunteti in eroare
Nu este vorba despre "blocare fara intentie",in conditiile in care este vorba despre drum public,linie de tramvai
Referitor la capitala...starea dumurilor, in lucru,cunosc si ma confrunt zilnic cu blocajele si noile gropi,sensuri interzise care apar de la o zi la alta
In conformitate cu disp circulatiei auto pe drumurile publice ,nu este permisa stationare in loc fara indicator ,pe liniile de tramvai
A facut cineva precizarea ca pe respectivul tronson de drum exista indicatoare care permit stationarea/parcarea ?
Referitor la intentie...este subiect mult prea complex pentru a fi disecat si interpretat in cateva randuri
Interesul si intentia concreta a soferului a fost sa parcheze auto,unde gaseste un loc
Intentia este o notiune complexa in materie penala...
Intentia indirecta presupune ca faptuitorul constientizeaza caracterul antisocial al faptei sale, prevede consecintele acesteia si, cu toate ca nu le urmareste, accepta posibilitatea producerii lor.
Intentia depasita sau praeterintentia este
formă de vinovăţie care se poate regăsi în latura subiectivă a unei infracţiuni şi care există atunci când rezultatul produs este mai grav decât cel urmărit sau acceptat de făptuitor. în acest caz, pentru ca răspunderea penală a făptuitorului să poată fi stabilită în funcţie de rezultatul mai grav, va trebui să se constate existenţa intenţiei în raport cu rezultatul mai uşor urmărit sau acceptat (primum delictum) şi a culpei în raport cu rezultatul, mai grav, care s-a produs (majus delictum)

buna ziua,,a trecut aproape 3 luni de cand v am expus cazul meu si nu am reusit sa aflu nimic,,,dupa o luna jumate de cand s a intamplat am reusit sa ma intalnesc cu ofiterul de caz care tocmai revenise din concediu si a zis ca ma suna in cateva zile sa mi spuna ce va urma ,,nu m a mai sunat ,am fost dinou la udriste sa l caut si am aflat ca e dinou in concediu pana pe 15 oct,,nu stiu ce sa fac,timpul trece iar eu sunt fara permis,as putea cumva sa obtin o dovada de circulatie,sau ce este de facut???va multumesc si astept parerile d-voastra
Greseala Dvs. este ca ati asimilat bucla de intoarcere a tramvaiului ( care nu a fost niciodata inchisa ! ) cu linia schimbata de pe Sos. Iancului ...
In 95 % din cazuri acea bucla este blocata de fanii saormeriei CALIF ... care nu au timp sau chef sa gaseasca un loc de "parcare' fara sa blocheze pe nimeni...