Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Consignatie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Consignatie

Buna ziua,
Pentru o I.I. neplatitoare de TVA, contabilitate in sistem real, care sunt pasii de urmat pentru a putea achizitiona si mai apoi revinde (la pers. fizice) marfa primita in regim de consignatie. Mentionez ca este vorba despre electrocasnice second hand aduse din strainatate, obiecte pentru care vanzatorul (pers.fizica) are documente de provenienta. Ce pasi trebuie urmati?
Va multumesc frumos!
liliana64 a scris:

Mentionez ca este vorba despre electrocasnice second hand aduse din strainatate, obiecte pentru care vanzatorul (pers.fizica) are documente de provenienta.

Aceasta operatiune nu este consigatie, este comert cu amanuntul.