avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Monografie contabila
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Monografie contabila

Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu o problema:
O societate comerciala,A transfera altei societati comerciale B marfuri en detail pentru vanzare.Societatea B este fara tva,iar societatea A este cu tva.Deoarece societatea B era fara activitate de peste 5 ani,patronul facand parte din familia societatii A,s-a hotarat deschiderea societatii ,mutandu-se si sediul comun cu A.Nu stiu cum sa fac inregistrarile in societatea A.Gestiunile sunt separate,fiecare societate are numele ei,patroni diferiti,duar acelas sediu/intr-un apartament.
M-am gandit la inregistrarea :
La societatea A ; 378/4428/607 = 371 cu valoarea m-fii transferate.(calculez prin regula de 3 simpla val ct 378 si 4428)
La societatea B : 371 = ?(marfa se transfera prin aviz de expeditie la aceeasi valoare,deci care cont il folosesc?)
Va rog sa ma ajutati.
Multumresc anticipat.

Alte discuții în legătură

Descarcare gestiune anairam_unid anairam_unid Buna ziua, Am o firma care are comert cu amanuntul insa a vandut doar cu factura ,firma este neplatitoare de tva.Intrebarea mea este cum se descarca ... (vezi toată discuția)
Inregistrare vanzare vioviod vioviod Sunt magazin en-detail neplatitor de tva.Vand marfa.DAU factura si chitanta in pe loc.Cum este corect sa inregictrez? 5311=707 % =371 607 ... (vezi toată discuția)
Descarcare gestiune gabitza1980 gabitza1980 Buna ziua.Am si eu urmat.situatie: 1.o societate neplatitoare de TVA care desf.comert.cu amanuntul : CANT.=25 BC P.U = 1.3 RON/BC ... (vezi toată discuția)