avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1036 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Sunt nascuta in iulie 1958, lucrez din august 1983 fara intrerupere, cu 8 ani si 7 luni incadrata in gr. a 2-a de munca ( mentionati si in cartea de munca), un an somaj, absolvent de facultate la zi.
Cand pot sa ma pensionez la limita de varsta si cand anticipat partial si care e penalizarea in acest caz?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: draguta58 , utilizator 10:00, 20 Iulie 2015
Limita de varsta la 59 de ani si 4 luni.
Pensie anticipata partiala la 56 de ani si 2 luni cu penalizare de 31,5%,pana la implinirea varstei de 59 de ani si 4 luni.
Daca indepliniti conditia de stagiu de 39 de ani si 2 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate)pensia va fi fara penalizare.
La acest moment aveti 33 de ani si 11 luni,fara stagiul asimilat.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare femei ecaterinastanculet ecaterinastanculet Sunt nascuta in 17.05.1958 , lucrez din 20.05.1980 fara intrerupere ... in aceasta perioada am ,, prins\\" 8 ani si jumatate de gr. a II a ... Cand ma pot ... (vezi toată discuția)
Cand se poate pensiona?? psorinp psorinp Sotia nascuta in sept 1958, angajata din 1.10.1981 si pana in prezent, cu 4 ani de facultate din 1977-1981 si cu 8 ani si o luna de munca in grupa II ... (vezi toată discuția)
Cand ma pot pensiona ? akmalex akmalex Buna ziua , Sotia mea a implinit 58 de ani pe 16 iunie 2017 si munceste fara intrerupere din iulie 1978 . Va rog sa-mi spuneti cand poate iesi la pensie in ... (vezi toată discuția)