Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Sunt nascuta in iulie 1958, lucrez din august 1983 fara intrerupere, cu 8 ani si 7 luni incadrata in gr. a 2-a de munca ( mentionati si in cartea de munca), un an somaj, absolvent de facultate la zi.
Cand pot sa ma pensionez la limita de varsta si cand anticipat partial si care e penalizarea in acest caz?
Multumesc.
Limita de varsta la 59 de ani si 4 luni.
Pensie anticipata partiala la 56 de ani si 2 luni cu penalizare de 31,5%,pana la implinirea varstei de 59 de ani si 4 luni.
Daca indepliniti conditia de stagiu de 39 de ani si 2 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate)pensia va fi fara penalizare.
La acest moment aveti 33 de ani si 11 luni,fara stagiul asimilat.
Multumesc.