Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot sa fiu asociat la o firma daca am pensie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot sa fiu asociat la o firma daca am pensie de invaliditate?

Buna ziua,

Sunt persoana cu handicap grad 2 permanent si am pensie de invaliditate gradul 1 revizuibil anul urmator. As dori sa stiu daca pot fi asociat la o firma in aceste conditii? Daca da ce fel de firma ar trebui sa fie? PFA, SRL, SA etc.?
Mentionez ca firma respectiva ar avea venituri intrucat ar avea un contract de prestari servicii cu o alta firma iar eu ca asociat ar trebui sa prestez acele servicii.

Stiu ca nu pot lucra cu gradul 1 invaliditate si nici cu gradul 2. Ma gandeam daca totusi ar fi posibil sa fiu asociat la o firma si sa-mi pastrez si pensia aceasta de invaliditate.

Va multumesc pentru raspunsuri!

PS: daca nu am ales bine forumul as ruga pe cineva sa ma indrume catre categoria corespunzatoare.
1. Daca veti fi numai asociat veti putea cumula pensia de invaliditate cu veniturile din dividende deoarece acestea nu sunt venituri profesionale (din prestarea unei activitati), pentru care asigurarea la pensie este obligatorie.

2. Veniturile din dividende sunt considerate venituri din investitii care, de regula, se reinvestesc.

3. Puteti fi asociat la o SRL, dar sa nu fiti administrator si sa nu aveti si contract individual de munca deoarece acestea presupun prestarea unei activitati si dvs. aveti gr. I de invaliditate caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca si a capacitatii de autoingrijire.
Buna ziua...dar daca am pensie de handicap cu insotitor si o pensie de invaliditate cu posibilitatea sa lucrez 4 ore.....am voie sa am o firma (specific:o intreprindere individuala) si sa am 2 angajati???? Firma o sa faca profit intrucat se lucreaza pe profil metalurgic!

Valeriu TUDOR a scris:

1. Daca veti fi numai asociat veti putea cumula pensia de invaliditate cu veniturile din dividende deoarece acestea nu sunt venituri profesionale (din prestarea unei activitati), pentru care asigurarea la pensie este obligatorie.

2. Veniturile din dividende sunt considerate venituri din investitii care, de regula, se reinvestesc.

3. Puteti fi asociat la o SRL, dar sa nu fiti administrator si sa nu aveti si contract individual de munca deoarece acestea presupun prestarea unei activitati si dvs. aveti gr. I de invaliditate caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca si a capacitatii de autoingrijire.

FARA SA PIERD ACEA PENSIE.?!!
AnaIlie1502 a scris:

Buna ziua...dar daca am pensie de handicap cu insotitor si o pensie de invaliditate cu posibilitatea sa lucrez 4 ore.....am voie sa am o firma (specific:o intreprindere individuala) si sa am 2 angajati???? Firma o sa faca profit intrucat se lucreaza pe profil metalurgic!

Valeriu TUDOR a scris:

1. Daca veti fi numai asociat veti putea cumula pensia de invaliditate cu veniturile din dividende deoarece acestea nu sunt venituri profesionale (din prestarea unei activitati), pentru care asigurarea la pensie este obligatorie.

2. Veniturile din dividende sunt considerate venituri din investitii care, de regula, se reinvestesc.

3. Puteti fi asociat la o SRL, dar sa nu fiti administrator si sa nu aveti si contract individual de munca deoarece acestea presupun prestarea unei activitati si dvs. aveti gr. I de invaliditate caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca si a capacitatii de autoingrijire.

Bună ziua ,sunt pensionar gradul 3,lucrez cu 4 ore la un cabinet medical ca om de întreținere,pot sa fiu administrator de firma la firma fratelui meu ? Fără sa îmi fie afectata pensia
Fără contract de munca,firma este firma de transport!
Va mulțumesc, cei de la casa de pensii și finanțe, nu știu sa îmi dea un răspuns