avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Penalitati de intarziere
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Penalitati de intarziere

Am un contract de concesiune cu primaria, contractul este incheiat in anul 1995, iar in contract este mentionata o penalizare de 0,3 % pe zi.Conform OUG 50/2013 penalitatile de intarziere sunt de 0,02 % pe zi. Vreau sa stiu daca penalizarea din contract trebuia actualizata conform legilor in vigoare ?
Cel mai recent răspuns: mariabobolotiu , utilizator 15:12, 20 Iulie 2015
Ca regula ordonanta nr. 50/2013 a modificat dispozitiile Codului de Procedura Fiscala , printre dispozitiile modificate se afla si cele privitoare la penalitatile de intarziere datorate pt neplata la timp a creantelor fiscale (contributii, impozite ).
In cazul dvs vorbim de penalitati datorate in baza unor raporturi contractuale, ca principiu valoarea acestor penalitati poate fi modificata prin negociere directa de catre parti.
Ultima modificare: Vineri, 17 Iulie 2015
Costache Andreea, Avocat
in baza carei legi pot solicita modificarea prin negociere?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penalitati de intarziere contracte de salubrizare! dacogetu dacogetu Bună ziua! Sunt consilier juridic la o firmă de salubrizare. Mă confrunt cu următoarea problemă. Prin apariția O.U.G. nr. 50/2013, ce modifică O.G. ... (vezi toată discuția)
Aplicare sau nu a og 13/2011 coroborat cu legea 72/2013 in contracte achizitii in institutie publica ana-maria- ana-maria- In continutul unui contract de achizitii la o institutie publica se aplica OG 13/2011 coroborat cu Legea 72/2013 cu privire la dobanda penalizatoare in cadrul ... (vezi toată discuția)
Aplicare sau nu a og 13/2011 coroborat cu legea 72/2013 intr-o institutie publica legat de penalizati si dobanda penalizatoare intr-un contract de achizitii publice vs codul de procedura fiscala ana-maria- ana-maria- In continutul unui contract de achizitii la o institutie publica se aplica OG 13/2011 coroborat cu Legea 72/2013 cu privire la dobanda penalizatoare in cadrul ... (vezi toată discuția)