Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Penalitati de intarziere
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Penalitati de intarziere

Am un contract de concesiune cu primaria, contractul este incheiat in anul 1995, iar in contract este mentionata o penalizare de 0,3 % pe zi.Conform OUG 50/2013 penalitatile de intarziere sunt de 0,02 % pe zi. Vreau sa stiu daca penalizarea din contract trebuia actualizata conform legilor in vigoare ?
Ca regula ordonanta nr. 50/2013 a modificat dispozitiile Codului de Procedura Fiscala , printre dispozitiile modificate se afla si cele privitoare la penalitatile de intarziere datorate pt neplata la timp a creantelor fiscale (contributii, impozite ).
In cazul dvs vorbim de penalitati datorate in baza unor raporturi contractuale, ca principiu valoarea acestor penalitati poate fi modificata prin negociere directa de catre parti.
Costache Andreea, Avocat
in baza carei legi pot solicita modificarea prin negociere?