Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Includere (sau nu) bani rezultati din vanzarea unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Includere (sau nu) bani rezultati din vanzarea unui imobil donat in masa bunurilor partajabile

Sotia a primit o donatie imobiliara care ulterior a vandut-o. Intrebarea mea este daca in cazul unui divort banii rezultati fac parte din partaj. Multumesc
nu
Nu, deoarece, donatia este bun personal.
Bunul nu va fi cuprins in masa partajabila.

Secţiunea a 2-a
Regimul comunităţii legale
Bunurile comune
Art. 339. – Bunurile dobândite în timpul regimului comunităţii legale de oricare
dintre soţi sunt, de la data dobândirii lor, bunuri comune în devălmăşie ale
soţilor.
Bunurile proprii
Art. 340. – Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia
cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;

b) bunurile de uz personal;
c) bunurile destinate exercitării profesiei unuia dintre soţi, dacă nu sunt
elemente ale unui fond de comerţ care face parte din comunitatea de bunuri;
d) drepturile patrimoniale de proprietate intelectuală asupra creaţiilor sale
şi asupra semnelor distinctive pe care le-a înregistrat;
e) bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensă, manuscrisele
ştiinţifice sau literare, schiţele şi proiectele artistice, proiectele de invenţii şi alte
asemenea bunuri;
f) indemnizaţia de asigurare şi despăgubirile pentru orice prejudiciu
material sau moral adus unuia dintre soţi;
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu,
precum şi bunul dobândit în schimbul acestora;
h) fructele bunurilor proprii.
Nu, pentru ca bunul dobandit prin donatie a fost bunul propriu al sotiei, iar suma de bani rezultata din vanzarea bunului propriu are aceeasi calitate de bun propriu.
Art. 340 n. cod civ.
Bunurile proprii
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;
.......................................
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum şi bunul dobândit în schimbul acestora;
......................................