avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale lntrebari despre calculul valorii impozabile
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

lntrebari despre calculul valorii impozabile

Am scos o autorizatie de construire la data de 05.06.2013 cu valabilitate pana la 22.07.2015 avand Dp+P+1 , Sd=240,7mp ;Sc=140,25mp ;Su=197,99mp ;Sl=117,56mp in municipiul Campulung Muscel cu o valoare pusa de primarie de 360 000 lei . Mi s-a spus la inceput sa platesc o suma de 360 lei catre Inspectoratul deStat in Constructii , reprezentand 0,1% din valoarea constructiei . La terminarea lucrarii mi s-a facut receptia in data de 03.06.2015 unde s-a trecut valoare declarata a investitiei de 472.700 lei valoare pe care noi nu am declarat-o nicaieri si apus sotia sa semneze Ea a semnat., eu nu pentru ca lucrez in strainatate Pe autorizatie suntem trecuti amandoi . Comisia de receptie recomanda : regularizarea taxei de autorizare si reactualizarea rolului fiscal intrebari-cum au calculat de au ajuns de la valoarea de 360 000 la 472 700 lei . -de ce au trecut valoare declarata 472 700 lei ,valoare pe care nu am declarat-o nici eu nici sotia (valoare trecuta de receptioner) -cand am auzit ca mi s-a crescut valoarea investitiei nu am platit suma de 3421,6 lei reprezentand 0,7% ( suma veche fiind de 2520 lei ) pentru ca am vrut sa ma interesez si nu a putut sa-mi explice nimeni cum au facut calculele pana astazi 21 07.2015 . Ce am de facut in continuare ?. MULTUMESC ANTICIPAT -

Alte discuții în legătură

Calcul deviz pentru impozitare la cererea unei autorizatie de constructie. scutaruion scutaruion Buna ziua. Am cateva intrebari si sper sa ma puteti ajuta. Am depus o cerere pentru emitere autorizatie de constructie in loc. Targu Mures, casa P+M ... (vezi toată discuția)
Inregistrare vinzare imobil al societatii comerciale nobil nobil Valoarea contabila actualizata prin reevaluare ANEVAR este de 200.000 lei . S-a facut apartamentare , respectiv spatiul a fost impartit in trei apartamente ... (vezi toată discuția)
Renovare sediu miricadana miricadana pentru renovare sediu (gresie, usi, parchet, vopsit, mobila, frigider, cuptor, hota) cum se inregistreaza pe contul 6028, 604 sau toata valoarea pe 611. Si ... (vezi toată discuția)