Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Calcul deviz pentru impozitare la cererea unei ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Calcul deviz pentru impozitare la cererea unei autorizatie de constructie.

Buna ziua.
Am cateva intrebari si sper sa ma puteti ajuta.
Am depus o cerere pentru emitere autorizatie de constructie in loc. Targu Mures, casa P+M suprafata construita desfasurata 200mp.
La depunerea actelor proiectantu a facut un deviz si a calculat valoarea investitiei in jur de 150.000 lei, pentru care am platit o taxe de aproximativ 700 lei.
La ridicarea Autorizatiei de constructie mi sa impus sa mai platesc o taxa uplimentara de 982 lei, in urma unor calcule facute de cei de la primarie valoarea este in jur de 330.000 lei aproximativ 366 euro/mp.
Avand in vedere ca, eu am facut casa inainte de a cere autorizatia, este finalizata in proportii de 90%, pina acuma valoarea este in jur de 180.000 lei, finalizata va fi 200.000 lei aproximativ 220 euro/mp (o pot dovedi pe baza facturilor).
Cei de la primarie mi au zis ca, calculul facut de ei este facut de un program si sa caut pe pagina locala a primariei metodele de calcule, dansii ne putan sa imi explice de unde au luat valoarea de 330.000 lei.
Printre altele, dansii mi au zis sa ma adresez guvernului ei au aprobat taxa.
Nu am gasit nimic.
Intrebarea este: ce pot sa fac in cazul de fata.
Sa ma duc sa platesc taxa suplimentara de 982 lei pe care nustiu de unde a rezultat avea valoare a investitiei de 330.000 lei, sau sa ma apus ca ma cert cu ei dandui in judecata.
Sau daca exista o alta modalitate de calcul recenta aprobata, de unde au scos ei valoarea investitiei de 366 euro/mp (333.000lei). (calculul cu 0.1% pentru parter si 0.7% pentru mansarda o stiu).
Va rog frumos sa ma ajutati in legatura cu aceaste intrebari.

Va multumesc anticipat.
Scutaru Ion
1. In baza datelor inscrise in deviz si conform Codului fiscal, art 267, alin (3) :
"(3) Taxa pentru eliberarea unei autorizaţii de construire pentru o clădire care urmează a fi folosită ca locuinţă sau anexă la locuinţă este egală cu 0,5% din valoarea autorizată a lucrărilor de construcţii."
[ link extern ]

dvs ati achitat 150.000*0.5%=750 lei.

Conform aceluiasi articol 267 alin (15)
15) În cazul unei autorizaţii de construire emise pentru o persoană fizică, valoarea reală a lucrărilor de construcţie nu poate fi mai mică decât valoarea impozabilă a clădirii stabilită conform art. 251.

2. Conform articolului din codul fiscal (251) si a HCL- privind impozitele si taxele pe anul 2012 - Tg Mures
HCL:
[ link extern ]

dumnealor au calculat valoarea impozabila .
Desi nu am toate datele incerc sa va calculez aceasta valoare , presupunand urmatoarele :
suprafata parter 100 mp (838 lei/mp conform HCL)
suprafata mansarda 100 mp(838*75%=629 le/mp conform HCL)
zona de fiscalitate C :2,20
si mai tinem cont ca suprafata desfasurata peste 150 mp cu 50 mp deci vom majora valoarea impozabila 5%- adica cu 0.05)

((100*838*2.2)+(100*629*2.2))*1.05 =(184.360+138.380)*1.05=322.740*1.05=338.877 lei
aproximativ

conform articolului 267, alin 15 si a normelor de aplicare:
[ link extern ]

"145. În cazul persoanelor fizice beneficiare ale autorizaţiei de construire pentru clădiri, dacă valoarea reală declarată a lucrărilor de construcţie este mai mică decât valoarea impozabilă stabilită în condiţiile art. 251 din Codul fiscal, pentru determinarea taxei se are în vedere această din urmă valoare."

deci :338.877 *0.5%=1694 lei

Dupa cum vedeti mie mi-a iesit mai mult dar, in opinia mea, aplicatia(soft-ul) functioneaza corect.
Va multumesc foarte mult.
Mi ati fost de mare ajutor.
M- am lamurit, din pacate domnii care sunt pusi la primarie nu prea au putut sa imi dea o explicatie... presupun ca, nici ei nu stiu la fel cu nu am stiut nici eu pina acuma (dansii zicandumi ca, un program le a dat valoarea).
Sincer nu credeam ca, o sa imi raspundeti asa rapid.
Va multumesc foarte mult inca o data si sincer o a apelez cu incredere cand o sa mai am nevoie.

Cu respect.
Scutaru Ion.