Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Procedura pentru reevaluare cladiri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Procedura pentru reevaluare cladiri

ce trebuie sa faca o firma ptr.reevaluarea unei cladiri?
Acte pentru reevaluare:
-actul de proprietate, de constructie, Certificat urbanism, Proces Verbal de receptie finala;
-cadastru;
-un extras de Carte Funciara oricat de vechi, nu tb scos altul;
-balanta cu valoarea mijlocului fix;
-date (devize, situatii de lucrari) despre orice modernizare relevanta, modificare a aspectului general, recompartimentare, etc (daca s-au efectuat);
-copie certificat inmatriculare (CUI);
-numele administratorului (nu carte identitate, doar numele si prenumele).

Cu toate aceste acte mergeti la un evaluator, in care va lucreaza raportul de evaluare la cladire. va face poze la spatiu in interior si exterior.
Dupa reevaluare va prezentati la ADMINISTRATIa de care apartineti cu :
- raportul de evaluare
- balanta analitica inaite de evaluare
- balanta analitica dupa reevaluare si un formular care il complectati la Administratie
Ordin 1802/2014:

3.4.1. Reevaluarea imobilizărilor corporale
99. -
(1) Prin derogare de la evaluarea pe baza principiului costului de achiziţie sau al costului de producţie, entităţile pot proceda la reevaluarea imobilizărilor corporale existente la sfârşitul exerciţiului financiar, astfel încât acestea să fie prezentate în contabilitate la valoarea justă, cu reflectarea rezultatelor acestei reevaluări în situaţiile financiare întocmite pentru acel exerciţiu.

Adica reevaluarile se efectueaza in baza datelor de la 31.12 si se inregistreaza tot atunci.Acest tratament contabil nu se poate aplica de exemplu la 30.06.