Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de comodat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de comodat

Daca nu am facut taxa de succesiune , pot sa fac un contract de comodat cu o persoana pentru a lucra pamantul?
DA.
in contract trebuie sa treceti datele proprietarului si ale tertului care va lucra pamantul .
cum dumneavoastra nu sunteti proprietar ...
Silver78, utilizator
Probabil ca, este vorba despre dezbaterea succesiunii.Caracteristic ptr.exploatarea unui teren agricol este contractul de arendare reglementat de art.1.836-1.850 Noul Cod Cvil si nu ,contractul de comodat. Partile in contractul de arendare sunt: arendatorul(proprietatul terenului care da terenul in arenda) si arendasul cel care primeste terenul dat in arenda si care il lucreaza.
[ link extern ]

in cazul de fata, arendatorul ...cine este domnule avocat ?

ati apucat sa modificati enuntul , inaintea postarii mele .... este ok ! =D>
Silver78, utilizator
Ghici domnule Silver 78?