avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1100 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de comodat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de comodat

Daca nu am facut taxa de succesiune , pot sa fac un contract de comodat cu o persoana pentru a lucra pamantul?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 18:07, 23 Iulie 2015
DA.
in contract trebuie sa treceti datele proprietarului si ale tertului care va lucra pamantul .
cum dumneavoastra nu sunteti proprietar ...
Ultima modificare: Joi, 23 Iulie 2015
Silver78, utilizator
Probabil ca, este vorba despre dezbaterea succesiunii.Caracteristic ptr.exploatarea unui teren agricol este contractul de arendare reglementat de art.1.836-1.850 Noul Cod Cvil si nu ,contractul de comodat. Partile in contractul de arendare sunt: arendatorul(proprietatul terenului care da terenul in arenda) si arendasul cel care primeste terenul dat in arenda si care il lucreaza.
[ link extern ]

in cazul de fata, arendatorul ...cine este domnule avocat ?

ati apucat sa modificati enuntul , inaintea postarii mele .... este ok ! =D>
Ultima modificare: Joi, 23 Iulie 2015
Silver78, utilizator
Ghici domnule Silver 78?

Alte discuții în legătură

Mostenitor sezinar enache ramona enache ramona Buna ziua, as dori sa stiu daca in calitate de mostenitor sezinar , pot incheia un contract de arenda avand ca obiect un teren agricol, pana la definitivarea ... (vezi toată discuția)
Contract de arendare teren jetli jetli Bună ziua! Am o problemă la care nu găsesc o soluţie. La noi în sat este o persoană care de mulţi ani deţine în arendă pământurile bătrânilor ... (vezi toată discuția)
Arenda mostenitori iulian_somitca iulian_somitca Daca nu s-a dezbatut mostenirea un mostenitor poate incheia un contract de arenda? (vezi toată discuția)