Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimbarea localitatii unde urmeaza sa se faca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimbarea localitatii unde urmeaza sa se faca succesiune

Buna ziua! Am primit o citatie in care se precizeaza ca trebuie sa merg in alt oras pentru succesiune. Mentionez ca am handicap gradul 2 si as dori ca aceasta succesiune sa se realizeze in orasul in care locuiesc. Este posibil asa ceva? Si daca da de ce acte am nevoie? Daca nu se poate ce boala sau ce grad de handicap este necesar ca un proces juridic sa se realizeze in orasul in care locuiesc.
Locul deschiderii succesiunii este prevazut de Codul civil:

Art. 954
Deschiderea mostenirii
(1) Mostenirea unei persoane se deschide in momentul decesului acesteia.
(2) Mostenirea se deschide la ultimul domiciliu al defunctului. Dovada ultimului domiciliu se face cu certificatul de deces sau, dupa caz, cu hotararea judecatoreasca declarativa de moarte ramasa definitiva.
(3) Daca ultimul domiciliu al defunctului nu este cunoscut sau nu se afla pe teritoriul Romaniei, mostenirea se deschide la locul din tara aflat in circumscriptia notarului public celui dintai sesizat, cu conditia ca in aceasta circumscriptie sa existe cel putin un bun imobil al celui care lasa mostenirea. In cazul in care in patrimoniul succesoral nu exista bunuri imobile, locul deschiderii mostenirii este in circumscriptia notarului public celui dintai sesizat, cu conditia ca in aceasta circumscriptie sa se afle bunuri mobile ale celui ce lasa mostenirea. Atunci cand in patrimoniul succesoral nu exista bunuri situate in Romania, locul deschiderii mostenirii este in circumscriptia notarului public celui dintai sesizat.
(4) Dispozitiile alin. (3) se aplica in mod corespunzator atunci cand primul organ sesizat in vederea desfasurarii procedurii succesorale este instanta judecatoreasca.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat