Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Inmatriculare pe numele sucursalei
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Inmatriculare pe numele sucursalei

Salut!

As vrea sa va intreb daca stiti vreun mod in care o societate comerciala ce a finalizat un leasing pentru o masina poate inmatricula respectiva masina la sediul si pe numele sucursalei sale din alt oras. Este nevoie de o inmatriculare pe numele societatii si apoi un transfer? Ma gandesc totusi ca sucursala nu are personalitate juridica si nu prea ar merge. Exista vreo solutie?

Multumesc!
Andreea, evident ca leasingul a fost facut de societatea mama, fiindca sucursala nu are personalitate juridica. Contractele se incheie de societatea mama, chiar si cand sunt incheiate de reprezentantii sucursalei, acestia au mandat de la mama pentru a incheia contractele.
Nu vad de ce s-ar respinge o astfel de inmatriculare. Trebuie insa sa existe un act intern al unuia dintre organele de conducere mandatat sa ia astfel de hotarari, prin care se decide ca acea masina sa fie inmatriculata pe sucursala.
Brom a scris:
Contractele se incheie de societatea mama, chiar si cand sunt incheiate de reprezentantii sucursalei, acestia au mandat de la mama pentru a incheia contractele.

Ma tot intreb la ce folosesc sucursalele astea :)) Ideea e ca contractele prin care sucursala isi desfasoara activitatea sunt incheiate chiar de ea, probabil ca te referi la cele prin care se achizitioneaza bunuri, ma insel?

Nu vad de ce s-ar respinge o astfel de inmatriculare. Trebuie insa sa existe un act intern al unuia dintre organele de conducere mandatat sa ia astfel de hotarari, prin care se decide ca acea masina sa fie inmatriculata pe sucursala.

Ok, deci o decizie a administratorului.

Ai incercat vreodata? :)
Pentru incheierea acelor contracte prin reglementari interne s-a dat mandat sucursalei sa faca asta, ea nu le incheie in nume propriu. Cu siguranta le semneaza in numele societatii mame. X prin sucursala y
Exact aceeasi situatie e si acum cu inmatricularea. Doar ca tre sa existe un mandat. Trebuie sa vezi reglementarile interne, actul constitutiv. Sa verifici daca sucursala are un patrimoniu propriu, care de fapt nu este prorpiu in sensul literar al termenului ci doar s-a stabilit o anume destinatie pentru acele bunuri. Gandindu-ma mai bine, se poate nici sa nu fie posibila inmatricularea pe sucursala. De ce nu se face inmatricularea pe societatea mama si apoi masina sa fie atribuita sucursalei prin acte interne ale societatii?
Brom a scris:
Pentru incheierea acelor contracte prin reglementari interne s-a dat mandat sucursalei sa faca asta, ea nu le incheie in nume propriu. Cu siguranta le semneaza in numele societatii mame. X prin sucursala y

Nu, si nu cred ca e un mandat intre societate si sucursala. Sucursala este o entitate distincta, chiar daca nu are personalitate juridica. In plus, ar fi putin stupid sa pui intr-un act SC X SRL prin SC X SRL Sucursala Y, nu? Cred ca denumirea unei sucursale este mai mult decat sugestiva in acest sens si ajunge numele sau.

Exact aceeasi situatie e si acum cu inmatricularea. Doar ca tre sa existe un mandat. Trebuie sa vezi reglementarile interne, actul constitutiv. Sa verifici daca sucursala are un patrimoniu propriu, care de fapt nu este prorpiu in sensul literar al termenului ci doar s-a stabilit o anume destinatie pentru acele bunuri. Gandindu-ma mai bine, se poate nici sa nu fie posibila inmatricularea pe sucursala. De ce nu se face inmatricularea pe societatea mama si apoi masina sa fie atribuita sucursalei prin acte interne ale societatii?

Ok, recunosc ca m-ai ametit... Scopul este ca masina sa figureze cu numar de inmatriculare din judetul in care e sucursala, deoarece acolo e folosita.
ContSters20980, utilizator
Va pot spune eu care a fost explicatia Serviciului de inmatricularii barsov, o d-na de la birouri , mi-a expicat ca nu imi primeste dosarul de inmatriculare pentru ca sucursala nu are personalitate juridica si patrimoniu propriu si faptul ca daca mi-ar inmatricula masina la sediul sucursalei ar fi ca si cand ar inmatricula o masina a unei persoane fizice la resedinta si nu la domiciliu iar leagea "Domnisoara precizeaza expres la sediu"......in mare cam aceasta a fost discutia avuta cu functionarii de la Bv .....iar masina s-a inmatriculat in final pe sediul social ......