Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bilant pentru societate de amanet
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bilant pentru societate de amanet

Ce fel de bilant anual trebuie intocmit la o societate de amanet : S1023 sau S1003 ?
Ordin 65/2015 privind principalele aspecte legate de întocmirea şi depunerea situaţiilor financiare anuale şi a raportărilor contabile anuale ale operatorilor economici la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice:

Art. 11. - (1) Entităţile autorizate, reglementate şi supravegheate de Banca Naţională a României, respectiv Autoritatea de Supraveghere Financiară, întocmesc situaţii financiare anuale la 31 decembrie având în vedere pe lângă reglementările aplicabile acestora şi prevederile generale cuprinse la pct. I.1.5 şi la pct. I.1.6 din anexa nr. 1.
....

Anexa 1

1.5.
(1) Instituţiile de credit, instituţiile financiare nebancare, definite potrivit reglementărilor legale, înscrise în Registrul general, instituţiile de plată şi instituţiile emitente de monedă electronică, definite potrivit legii, care acordă credite legate de serviciile de plată şi a căror activitate este limitată la prestarea de servicii de plată, respectiv emitere de monedă electronică şi prestare de servicii de plată, Fondul de garantare a depozitelor în sistemul bancar, precum şi entităţile autorizate, reglementate şi supravegheate de Autoritatea de Supraveghere Financiară întocmesc situaţii financiare anuale pentru exerciţiul financiar încheiat la 31 decembrie, în conformitate cu reglementările contabile aplicabile acestora, potrivit art. 4 alin. (3) din Legea nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
(2) Situaţiile financiare anuale, cu excepţia situaţiilor financiare anuale individuale conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară (IFRS) întocmite de instituţiile de credit, vor fi însoţite de formularul "Date informative" şi formularul "Situaţia activelor imobilizate", în formatul stabilit de Banca Naţională a României, respectiv Autoritatea de Supraveghere Financiară.
1.6.
(1) La întocmirea situaţiilor financiare anuale de către entităţile autorizate, reglementate şi supravegheate de Banca Naţională a României sunt avute în vedere, pe lângă reglementările aplicabile acestora, şi prevederile cuprinse în Reglementările contabile aplicabile instituţiilor de credit, respectiv instituţiilor financiare nebancare şi Fondului de garantare a depozitelor în sistemul bancar. Pentru aceste entităţi, termenul de depunere la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice a situaţiilor financiare anuale, însoţite de documente prevăzute de lege, este de 150 de zile de la încheierea exerciţiului financiar.

Legea nr. 93/2009 privind instituţiile financiare nebancare

Art. 14. - (1) Instituţiile financiare nebancare pot desfăşura următoarele activităţi de creditare:
.....
d) acordare de credite cu primire de bunuri în gaj, respectiv amanetare prin case de amanet;

Deci 1023.