Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... OG 17/2015
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

OG 17/2015

Prin art. V din OG 17/2015 s-a eliminat obligativitatea aplicarii stampilei de catre persoanele fizice, persoanele juridice de drept privat, precum şi entităţile fără personalitate juridică pe declaraţii, cereri sau orice alte documente depuse la instituţiile sau autorităţile publice.
Intrebarea mea e: pe contractele incheiate intre institutiile publice si PFA, PJ etc este necesara stampila (mai ales in cazul in care contractul este emis de institutia publica, fiind un contrcat de finantare)?
Va multumesc si astept cu interes raspunsurile.
Legea spune:
ART. V
(1) Persoanele fizice, persoanele juridice de drept privat, precum şi entităţile fără personalitate juridică nu au obligaţia de a aplica ştampila pe declaraţii, cereri sau orice alte documente depuse la instituţiile sau autorităţile publice.
(2) Persoanele fizice, persoanele juridice de drept privat, precum şi entităţile fără personalitate juridică nu au obligaţia de a aplica ştampila pe documente sau orice alte înscrisuri emise în relaţia dintre acestea.

Concluzii:
1. PF sin PJ in relatia cu institutii sau autoritati nu aplica stampila pentru decumentele depuse.
2. PF si PJ nu pun stampila pe nici un act in relatia lor.
3. Nu se specifica faptul ca institutiile nu folosesc stampila in relatia cu PF si PJ deci prin deductie logica este obligatorie stampila sau alta modalitate de autentificare a documentului.
Ca sa-mi fie clar raspunsul de la pct. 3: PF si PJ stampileaza si ele, alaturi de institutiile publice care oricum nu sunt scutite de obligatia aceasta in nicio situatie, contractul respectiv. Da?
Nu rezulta de nicaieri aceasta obligatie.
Acum chiar ca nu mai inteleg. Alin. 1 al art. V prevede ca PF/PJ nu au obligaţia de a aplica ştampila pe declaraţii, cereri sau orice alte documente depuse la instituţiile sau autorităţile publice. Contractele (si mai ales cele de finantare care sunt in format stabilit de finantator, deci el il si emite practic) nu reprezinta documente depuse de PF/PJ. Deci: trebuie sau nu aplicata stampila PF/PJ pe ele?
Nu exista aceasta obligatie acum.
Insa ca o modalitate de autentificare puteti folosi stampila.
Nu este obligatoriu totusi.