Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... pagina de facebook
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

pagina de facebook

Buna dimineata, as dori daca se poate un raspuns, fosta sotie, pe perioada desfasurarii divortului a acesat pagina mea de facebook de pe alte calculatoare copiind unele pagini, cu mine plecat in alta tara in vacanta cand eram in divort.
Se poate socotiiviolare de corespondenta?
Va multumesc frumos!
Conform deciziei ICCJ FACEBOOK este considerat SPATIU PUBLIC,deci nu este violare de corespondență , pagina d-voastră putând fii accesată de către oricine.
ICCJ a confirmat decizia CA. TG. Mureș , resping/nd recursul lui X, ȘI A a arătat- că pagina de Facebook chiar dacă este accesibilă doar prietenilor apropiați, adică unui grup restrâns de persoane, tot public este, oricare din aceștia putând distribui informațiile postate de titularul paginii
Prin urmare, și înjurăturile, amenințările transmise pe pagina de Facebook se consideră ca fapte penale, fiind săvârșite în spațiul public. Deci, aviz amatorilor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!