Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... contractual sau functionar
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

contractual sau functionar

Buna ziua! Lucrez de multi ani in administratia publica locala, incadrat ca personal contractual (sofer). Acum imi finalizez studiile superioare (drept specializare administratie publica). Cum se poate deveni functionar public si in ce treapta?
Puteti deveni functionar numai daca va veti prezenta la concurs de ocuparea unei functii publice ... este cam greu de promovat din personal contractual in functionar public
Intrarea in corpul functionarilor publici se face prin concurs de recrutare, organizat potrivit dispozitiilor H.G. nr. 611/2008, sau prin transformarea posturilor ocupate in regim contractual in functii publice.

In opinia mea, primul post in care puteti fi numit este de functionar public debutant. Daca din mentiunile inscrise in carnetul dvs. de munca rezulta ca aveti vechime in functie publica, salarizarea se va face la treapta III.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Se poate invoca si Legea nr. 188 din 8 decembrie 1999 privind Statutul funcţionarilor publici*) - Republicata:
Art. 111
(1)Autorităţile şi instituţiile publice care au prevăzute în statele de funcţii posturi de natură contractuală, care presupun exercitarea unor atribuţii dintre cele prevăzute la art. 2 alin. (3), au obligaţia de a stabili funcţii publice în condiţiile art. 107.
(3)Persoanele încadrate cu contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată în posturi de natură contractuală care au fost stabilite şi avizate ca funcţii publice vor fi numite în funcţii publice de execuţie dacă îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 54 şi condiţiile de vechime în specialitatea studiilor corespunzătoare clasei şi gradului profesional ale funcţiei publice.
Prevederile din legea 188/1999 (transformarea postului) se refera strict la posturile de natura contractuala care indeplinesc prevederile art. 2 din aceeasi lege (ocupantii exercita atributii de putere publica - in principu, punerea in aplicare a legii). Postul de sofer NU se incadreaza in prevederile art. 2 al legii 188/1999, ca urmare singura posibilitate de a fi numit pe o functie publica este sa sustineti un concurs in acest sens.
Kyandra a scris:

Prevederile din legea 188/1999 (transformarea postului) se refera strict la posturile de natura contractuala care indeplinesc prevederile art. 2 din aceeasi lege (ocupantii exercita atributii de putere publica - in principu, punerea in aplicare a legii). Postul de sofer NU se incadreaza in prevederile art. 2 al legii 188/1999, ca urmare singura posibilitate de a fi numit pe o functie publica este sa sustineti un concurs in acest sens.