Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire - venit sub salariu minim pe economie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire - venit sub salariu minim pe economie

Buna ziua.
Am o salariata care are poprire 1/2 din salariul net (pt. 2 dosare credit banca la acelasi BEJ)
In luna 07.2015 are salariul net 776 lei. Salariul net minim pe economie este de 777 lei incepand cu luna 07.2015.
Conform prevederilor Art. 728 din Cod Procedura Civila:
"(3) Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părţii ce depăşeşte jumătate din acest cuantum".

Avand in vedere ca doamna are salariul pe luna curenta cu 1 leu sub sal. minim pe economie, pot sa-i urmaresc doar partea care depăşeşte jumătate din acest cuantum.

Intrebarea mea ar fi asupra diferentei dintre venitul net realizat si 1/2 din venitul minim net pe economie, i se aplica procentul retinerii, respectiv 1/2 sau retinerea se face la nivelul intregii diferente?
Mai precis retin 776-(777/2) = 776-388,5 = 387 (rotunjesc in favoarea salariatului ?)
sau ii retin 1/2 din 387?

Multumesc mult pentru ajutor!
Se coroborează alin. 1 cu alin. 3 ale art. 728 C pr.civ. Astfel se va aplica reținerea asupra cotei de 1/2 din ceea ce depășește jumătate din salariul minim.
Asa interpretasem si eu initial, dar discutand cu un avocat si un contabil mi-au spus ca nu se coroboreaza, ca se retine direct diferenta... Deasta am cerut si alte opinii... acum iar sunt in dilema, parerile sunt jumi-juma :(
Și dacă era o singură poprire, adică era urmăribil un procent de 1/3 din salariu? Rețineați 388 lei pentru salariul de 776 lei și 259 lei pentru salariul de 777 lei? În mod evident cele două alineate se coroborează, altfel nu ar face sens alin. 3.
Explicatia ar fi ca retinerea se face la nivelul diferentei intre venitul realizat si 1/2 din venitul minim net. Deci nu se poate retine mai mult decat diferenta, dar daca e mai mica retinerea, se opreste cat reiese din calcul...
Se pare că nu ați înțeles ce am zis mai sus. Încerc să vă explic din nou.

Să presupunem că angajatul are o singură poprire. ok?
Procentul urmăribil este de 1/3 din salariu, pentru 777 lei, deci 259 lei.
Pentru 776 lei, mergând pe logica lor ar trebui să rețineți diferența între 776 și 388,5 , adică 387,5 lei.

Vi se pare corect? Mie nu. Acesta este argumentul irefutabil pentru care se reține 1/2 respectiv 1/3 din ceea ce depășește jumătate din salariul minim net și nu ceea ce depășește jumătate. Pentru că nu se poate crea o situație mai nefavorabilă printr-o normă de protecție . Scopul alin. 3 este de a crea o situație mai favorabilă debitorului, nu a-l băga în apă și mai atare.
IMicro Bucuresti, Consilier juridic