Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare.

Va rog frumos sa-mi spuneti daca sinteti amabili urmatoarele .Sotia mea nascuta in anul 1957 luna decembrie ziua 9,are o vechime totala in momentul de fata de 29 ani si 10 luni ,in care este inclusa vechimea de 4ani 9luni si 15 zile de grupa II de munca (cu adeverinta pentru instanta de la 2 societati inca ne actionate).As vrea sa stiu la ce m-ar ajuta prevederile legi 155/2015.In momentul de fata intra in somaj de la 01.08/2015 ,ce solutie ar fi mai buna ,pensie limita de varsta ,anticipata,anticipata partial.De asemenea vechimea in munca in grupa II( 4 ani 9 luni si 15 zile) nu se considera stagiu suplimentar ca si munca in conditii deosebite, fiind efectuata inainte de 1 aprilie 2001.Va multumesc mult cu stima tetcu.
1. Prevederile Legii 155/2015 nu ajuta pentru ca se refera la gr. I de munca.

2. Pentru o femeie nascuta in decembrie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 11 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 11 luni, in noiembrie 2018.

4. Pentru a solicita pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 11 luni, adica oricand de acum inainte, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 30 de ani si 11 luni.

5. Pentru a solicita pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 11 luni, adica oricand de acum inainte, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 38 de ani si 11 luni.
Multumesc d-le Valeriu, pentru raspuns si daca nu va suparati vreau sa va mai intreb in Legea nr.155/2015 ce insemneaza noul art.158 din Legea 263/2010(conditi deosebite=grupa II de munca=stagiu de cotizare in vederea reducerii varstei de pensionare ,fara sa se specifice cat se reduce ).Este adevarat pentru grupa I concret Tabelul nr.2.De asemenea exista cadru legal ca o persoana care are lipsa o perioada mica de vechime,pentru a beneficia de un anumit drept la pensionare sa plateasca anticipat diferenta de contributie la CNNP si apoi sa poata depune dosarul de pensionare.Cu stima tetcu.
1)Reducerea se face potrivit:

Art. 55. - (1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare, dupa cum urmeaza:

a) conform tabelului nr. 1, in situatia persoanelor care au realizat stagii de cotizare in conditii deosebite de munca;

2)Ex:
Se poate plati anticpat doar pentru cel mult 12 luni.
Daca lipsesc 12 luni de stagiu,conditia va fi indeplinita in cea de-a 12-a luna.

Carp Mircea, utilizator
1. - Se poate asigura in sistemul public de pensii, pe baza de contract de asigurare sociala, orice persoana care doreste sa-si completeze stagiul de cotizare si/sau să îşi completeze venitul asigurat.
- Conform prevederilor Legii bugetului asigurarilor de stat se plateste o contributie lunara de asigurari sociale de 26,3% din venitul lunar asigurat.
- În conformitate cu prevederile art. 36 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, nivelul minim al venitului lunar asigurat înscris în contractul de asigurare sociala este de 845 lei, iar nivelul maxim de 12.075 lei.
- Contractul de asigurare sociala se incheie intre persoana interesata sau, dupa caz, mandatarul acesteia desemnat prin procura speciala si casa teritoriala de pensii din raza de domiciliu sau resedinta a persoanei interesate.
- Plata contributiei de asigurari sociale poate fi efectuata atat de catre titular, cat si de orice alta persoana desemnata de acesta , lunar sau anticipat, pe o perioada de cel mult 12 luni.
- Contractul de asigurare sociala se incheie in forma scrisa si produce efecte de la data inregistrarii acestuia la casa teritoriala de pensii.
- Asadar pentru un venit minim asigurat de 845 lei veti plati 222 lei lunar.

2. Dar stagiul de cotizare completat astfel se ia in calcul numai la sfarsitul perioadei pentru care ati platit contributia, chiar daca aceasta este platita anticipat.
Multumesc mult pentru raspuns si a-si dori sa-mi spune-ti daca aceste doua adeverinte cu care vreau sa merg in instanta in viitor ne va ajuta. Nu se va schimba ceva nou si cu grupa II de munca ca pana in prezent nu s-a facut nimic? Cu respect si stima tetcu.