Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ma obliga sa renunt la preaviz desii sunt concediata ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ma obliga sa renunt la preaviz desii sunt concediata cu 65.1

Firma la care lucrez m-a instiintat ca se va desface contractul de munca cu 65.1 dar cu conditia sa dau eu o declaratie prin care renunt la preaviz.Mai am dreptul la somaj daca fac asta? Am inteles ca angajatorul e cel care decide daca acorda preaviz sau nu .Cum ar trebuii incheiata CIM cu 65.1 fara preaviz? Sunt de acord sa nu mai am preaviz atat timp cat pot beneficia de somaj. Precizez ca am fost amenintata ca daca nu fac cererea de renuntare la preaviz or sa ma concedieze cu abateri indisciplinare.
Interesant mod de gandire au unele prsoane.Acesta este articolul.
Art. 65. [concedierea pentru motive obiective]
(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
(2) Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi serioasă.

Aveti 2 posibilitati:
1)fie dati acea declaratie care o doreste angajatorul ,cu precizarea ca art cu care se desface cartea de munca este art 65.1.Parerea mea ca va obliga sa faceti acest lucru , pentru ca nu doreste sa va plateasca preavizul.
2)sa nu acceptati aceasta declaratie , si sa ramaneti in preaviz.Atata timp cat stiti ca nu ati gresit , nu va poate concedia pe baza abaterilor disciplinare.Dar ,daca mergeti pe varianta aceasta si va desface contractul cu abateri indisciplinare , puteti contesta decizia de concediere in termen de 30 zile.
Daniela Vorovenci, Consultant fiscal
Probabil va vor da sa semnati o instiintare de concediere emisa cu 20 de zile inaintea concedierii efective. Da, cu acest articol beneficiati de indemnizatie de somaj, insa nu este de-ajuns. Trebuie sa aveti si stagiul de cotizare prevazut de lege: minim 12 luni in ultimele 24 luni anterioare depunerii dosarului pentru acordarea indemnizatiei de somaj. Ce perioade aveti lucrate pana in prezent?
Vorovenci: Decizia de concediere se contesta in termen de 30 de zile de la luarea la cunostinta. Cum sa ramana in preaviz, daca nu i-au dat?
pakos a scris:

Probabil va vor da sa semnati o instiintare de concediere emisa cu 20 de zile inaintea concedierii efective. Da, cu acest articol beneficiati de indemnizatie de somaj, insa nu este de-ajuns. Trebuie sa aveti si stagiul de cotizare prevazut de lege: minim 12 luni in ultimele 24 luni anterioare depunerii dosarului pentru acordarea indemnizatiei de somaj. Ce perioade aveti lucrate pana in prezent?
Vorovenci: Decizia de concediere se contesta in termen de 30 de zile de la luarea la cunostinta. Cum sa ramana in preaviz, daca nu i-au dat?

Dna Pakos.....ar trebui sa cititi mai atent....
Daniela Vorovenci, Consultant fiscal
I-ati dat, insa niciuna dintre ele nu ii foloseste la nimic.
conditia sa dau eu o declaratie prin care renunt la preaviz.

O asemenea declaratie ar incalca art 38 din Codul Muncii. Salariatul nu poate renunta la dreptul sau de preaviz, nici prin act unilateral, nici bilateral.