avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitie echipament furnizor extern
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitie echipament furnizor extern

Buna ziua.

Se doreste achizitionarea unui echipament de la un furnizor din Germania.
Valoarea acestuia fiind foarte mare, s-a apelat la cumpararea in leasing (firma de leasing din Romania).
Avansul care trebuie achitat este de 30%.
Va rog sa ma ajutati cu o monografie contabila si, de asemenea, sa ma lamuriti daca la avansul de 30% din valoarea echipamentului se achita si TVA.
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Cesiune contract leasing Botosel Botosel Buna ziua, Am o masina in leasing din 2008. Luna aceasta s-a hotarat cesionarea contractului catre o alta firma. Firma de leasing ne-a aprobat cererea si ... (vezi toată discuția)
Plata tva auto dupa 1 mai 2009 oneramo oneramo Buna, Va rog sa ma ajutati intr-o problema: am achizitionat, pe firma, dupa 1 mai 2009, o masina second-hand din Germania. Am platit taxa de prima ... (vezi toată discuția)
Achizitie autoturism second hand -pj-tva doina-marieta doina-marieta In cazul unei achizitii a unui autoturism second-hand din Germania, cu TVA pe factura de 19%, societatea cumparatoare a bunului a achitat toata valoarea ... (vezi toată discuția)