avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 416 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cotizatie ajutor de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cotizatie ajutor de somaj

Buna ziua

De curand m-am decis sa imi platesc cotizatia la pensie,sanatate si somaj..dar nu stiu mai exact ce acte trebuiesc despuse la dosarul de somaj in afara de contracul cu casa de pensii si dovada ca sunt asigurata...
De la somaj imi spune sa aduc o dovada cum ca as avea de unde sa imi platesc contributia pentru somaj...o adeverinta
Eu nu am venituri ci doar niste pamant mostenit de la bunici...ce fel de adeverinta trebuie sa aduc...???de la primarie cum ca am pamant sau adeverinta de venit de la Anaf?S:Oau al tip de adeverinta??:(

Multumesc
Cel mai recent răspuns: dsmihalea , utilizator 12:46, 5 August 2015
1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de muncaL:

Art. 20
Se pot asigura in sistemul asigurarilor pentru somaj, in conditiile prezentei legi, urmatoarele persoane:
a) asociat unic, asociati;
b) administratori care au incheiat contracte potrivit legii;
c) persoane fizice autorizate, intreprinzatori persoane fizice, titulari ai intreprinderilor individuale, precum si membrii intreprinderilor familiale;
d) cetateni romani care lucreaza in strainatate, conform legii;
e) alte persoane care realizeaza venituri din activitati desfasurate potrivit legii si care nu se regasesc in una dintre situatiile prevazute la lit.a)-d).

2. Din Normele de aplicare a Legii 76/2002:

Art. 15
...
(2) Prin activitati autorizate potrivit legii se intelege:
a) activitatile economice desfasurate de persoane fizice autorizate, intreprinderi individuale si/sau intreprinderi familiale conform legii;
b) exercitarea profesiilor liberale potrivit dispozitiilor legale speciale;
c) exercitarea unor activitati cu caracter ocazional desfasurate de catre zilieri;
d) activitati desfasurate de persoane fizice in urma carora se realizeaza venituri din agricultura, silvicultura sau piscicultura conform art. 71 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare;
e) activitati in urma carora se realizeaza venituri din cedarea folosintei bunurilor conform art. 61 din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.
...

3. Cred ca o adeverinta de la ANAF din care sa reiasa ca aveti venituri care sa va permita sea platiti cei 5,25 lei pe luna este suficienta.
Multumesc frumos=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la indemnizatia de somaj manuelle manuelle Buna ziua. O persoana care este angajata la un SRL si i se desfiinteaza postul pe care este angajata are dreptul la indemnizatia de somaj daca in acelasi timp ... (vezi toată discuția)
Cumul somaj si intreprindere individuala elis2014 elis2014 Buna ziua, Intrucat inca beneficiez de somaj as vres a stiu cum pot face sa-mi deschid o afacere. Daca optez pentru intreprindere individuala cu norma de ... (vezi toată discuția)