Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Camera supraveghere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Camera supraveghere

Locuiesc la parter si doresc sa montez o camera de supraveghere undeva langa geam(deci pe proprietatea mea) pentru a monitoriza masina din parcare. Este vorba despre o camera mica, cu inregistrare pe sd card si nu e nevoie de ditamai firma specializata pentru a o monta, ci o voi face eu insumi.
Intrebare: am nevoie de alte autorizatii, ma pot astepta la reclamatii, amenzi, etc..?

Multumesc.
Ideea e ca acea camera sa fie indreptata strict catre propietatea dvs , fara a atinge drepturile tertelor persoane . De ex. , vecinul de la et. 2 vine cu amanta acasa iar sotia lui descopera intamplator asta pe filmarile dvs , vecinul v-ar putea actiona in instanta ca l-ati urmarit intentionat in spatiul public.
Sigur ca da, sotia vecinului cu amanta vine foarte des pe la mine si are prostul obicei de a-mi controla inregistrarile de pe camera. :))

O sa instalez camera in exterior, sub geamul meu, indreptata spre masina din parcare, insa automat va filma si intrarea in scara blocului. Inregistrarile nu le va vedea nimeni, nici macar eu, decat atunci cand voi constata infractiuni sau contraventii.