avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 999 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... revizuire pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

revizuire pensie invaliditate

Buna ziua, eu prezint un neoplasm rectosigmoidian. Am fost on concediu de boala pe o perioada de 18 luni, acum ma aflu in situatie pensionarii de incapacitate de munca. Am o vechime in munca de 37 de ani si varsta de 57 de ani.Data limita de iesire la pensie este ianuarie 2020 . Avand in vedere ca ma incadrez in art,de lege ce spune ca persoanele cu varsta mai mica de 5 ani pana la limita de pensionare, nu mai sunt supuse revizuirii anuale, eu am primit o decizie medicala cu revizuire in anul urmator. Justificarea este in sensul ca la primul dosar nu exista decizie de vechime in munca. Este legal sa se intample acest aspect?Va multumesc.



Cel mai recent răspuns: georgetatudoran , utilizator 15:44, 7 August 2015
Varsta standard este de 65 de ani.
65-5=60
Dupa ce impliniti 60 de ani,treceti la nerevizuibil.
Buna ziua, imi pare tare rau sa vaspun dar varsta mea de pensionare este la 60 de ani si 3 luni, sunt nascuta in anul 1958 si am 37 de ani perioada de cotizare.Astept un alt raspuns
Octombrie 1955 Ianuarie 2016 60/3

Noiembrie 1955 Februarie 2016 60/3

Decembrie 1955 Martie 2016 60/3

60 de ani si 3 luni este valabil pentru femeile nascute in lunile octombrie-decembrie 1955


60 de ani si 3 luni nu are legatura cu 2020

Daca ati facut trimitere la 2020 am dedus ca este vorba de un barbat.

Pentru femeile nascute in anul 1958 varsta standard este intre 61 de ani si 61 de ani si 3 luni.

Va incadrati la nerevizuibil.
Cereti relatii de la CNPP.
va multumesc , aveti dreptate, din greseala am mentionat 60 de ani si 3 luni, corect este 61 de anisi 3 luni, dar intrebarea mea era de ce decizia Comisiei de expertiza medicala prevede revizuire in anul urmator.Explicatia : "nu exista decizie de vechime", aceasta va exista dupa depunerea dosarului la Casa de Pensii, deci se va reanaliza anul viitor ??????????
Raspunsul mi se pare logic.
Vechimea in munca(stagiu de cotizare)o stabileste Casa locala de pensii odata cu emiterea deciziei.
La prima revizuire veti fi trecuta la nerevizuibil.

Alte discuții în legătură

Pensia anticipata partiala ddena ddena Buna ziua, va rog frumos sa imi spuneti daca exista si daca se aplica PENSIA ANTICIPATA PARTIALA, pentru varsta de minim 55 de ani si minim 30 de ani ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate barnos barnos barbat, nascut in 20 martie 1955, pensionat gr.3 de invaliditate in 2010, avand stagiul de cotizare de 32 ani. din 2010 si pana in prezent a lucrat cu contract ... (vezi toată discuția)
Pensie pentru limita de varsta Apostoaemihai Apostoaemihai Revin cu o veche intrebare!Am inplinit 58 de ani in noiembrie 2013,am o vechime totala de 32de anisi 5 luni din care 10 ani si 10 luni in gr.I de munca.doresc ... (vezi toată discuția)