Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... facilitati persoane cu handicap grad 3 mediu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

facilitati persoane cu handicap grad 3 mediu

va rog frumos, sa-mi spuneti legea si articolul unde se gasesc facilitatile pentru gradul de handicap 3 mediu... multumesc anticipat
Persoanele cu handicap mediu beneficiaza de urmatoarele drepturi, stabilite in cadrul legii 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap:

1. Dreptul la asistenta medicala gratuita, atat pentru tratamentul ambulatoriu, cat si pe timpul spitalizarii, in cadrul sistemului de asigurari sociale de sanatate.

2. Dreptul de a primi dispozitive medicale gratuite in ambulatoriu, potrivit listei si in conditiile contractului-cadru privind acordarea asistentei medicale in cadrul sistemului asigurarilor sociale de sanatate si a normelor sale de aplicare.

3. Dreptul de a primi un bilet gratuit de tratament balnear, in cursul unui an.

4. Dreptul de a primi bilete pentru intrarea la spectacole, muzee, manifestari artistice si sportive in aceleasi conditii ca pentru elevi si studenti.

5. Dreptul de a beneficia de protectie juridica sub forma tutelei si curatelei, in cazul persoanelor cu handicap, care indiferent de varsta, sunt in imposibilitatea totala sau partiala de a-si administra bunurile personale.

6. Dreptul de acces liber si egal la orice forma de educatie, indiferent de varsta, in conformitate cu gradul de handicap mediu.

7. Dreptul de a fi protejat impotriva neglijarii si abuzului, indiferent de locul in care se afla.