Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Va rog sa imi spuneti daca punctajul a fost calculat ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Va rog sa imi spuneti daca punctajul a fost calculat corect

Sunt nascuta la 22 05 1955.Am lucrat 27ani,2 luni si 25 zile in conditii normale de lucru, au urmat 10 ani 2 luni si 11 zile pensie de boala, grad 2.Am un total de 38 ani, 1 luna si 4 zile,lucrate in conditii normale de lucru.Am primit decizia de pensionare pentru limita de varsta cu nr de puncte realizate 26.38374, indice de corectie 0.cu un punctaj anual de 0,87702.Intrebarea mea este daca s-a calculat corect, valoarea punctului de pensie fiind acelasi ca la pensia de boala,830.20.Vreau sa va spun ca, daca pensia de boala a fost de 687, pensia de drept este calculata la suma de 729.Oare este corect, avand in vedere vechimea si conditiile indeplinite???Va multumesc mult.
Nu va poate spune nimeni daca calculele sunt corecte,sau nu.
Im mod normal ele trebuie sa fie corecte.
Cu ce punctaj mediu anual v-ati deschis drepturile la pensie de invaliditate in 2005 ?
Intervenţie moderator: Am rugămintea să continuaţi discuţiile începute folosind butonul "răspunde" (albastru, dreapta, jos). În acest mod există continuitate între discuţia iniţială şi întrebările şi răspunsurile ulterioare. Am postat mai jos mesajele pe care l-aţi scris într-un topic nou, topic pe care l-am şters.

Mulţumesc!

Gabriela Pintea

Yna60 a scris:
Citesc de pe decizia privind acordarea pensiei de invaliditate unde scrie nr puncte realizate 24,79308,iar punctajul mediu este de 0,82644

Carp Mircea a răspuns:
Stagiul complet de cotizare = 30 de ani
Care este intrebarea ?

Yna60 a scris:
Spuneam ca am 60 ani, am lucrat 27 ani,si 10 luni, dupa care m-am pensionat de boala,gr 2 cu 24.79308 puncte realizate,val punctului2955592.Acum am solicitat pensinarea de drept, avand impreuna cu perioada de invaliditate, 38 ani vechime.Am primit decizia de pensionare ,de la 684 roni boala, la 729 pensia de drept.Va rog sa-mi spuneti daca e corect,avand in vedere ca am indeplinit conditiile de pensionare si vechimea, dar cuantumul este mult prea mic.Multumesc
Pentru a face niste calcule prin aproximare,am nevoie de niste date si elemente.

27 de ani,2 luni si 25 de zile lucrate + 10 ani,2 luni si 11 zile pensie de invaliditate = 37 de ani,5 luni si 6 zile de stagiu.
D-vostra spuneti ca in ultima decizie aveti total stagiu = 38 de ani,1 luna si 4 zile.
38 de ani,1 luna si 4 zile - 37 ani,5 luni si 6 zile = 7 luni si 28 de zile diferenta.
Precizati de unde apare acesta diferenta de stagiu 7 luni si 28 de zile.
Mai exact postati din ce se compune acest stagiu total de cotizare de 38 de ani,1 luna si 4 zile.

Am facut calculele.
Pentru a le posta am nevoie de urmatoarele date:
1)Total stagiu de cotizare din prima decizie de deschidere de drepturi la pensie de invaliditate.
-Din ce se compune acesta.
Adunate toate datele din ce se compune,trebuie sa fie = Total stagiu de cotizare.
2)Total stagiu de cotizare din decizia de pensie de limita de varsta.
-Din ce se compune acesta.
3)Anul,luna si ziua in care v-ati deschis drepturile la pensie de invaliditate(de cand s-a pus in plata).
4)Anul,luna si ziua in care ati trecut la limita de varsta.
total stagiu p invaliditate 27 ani,10 luni, 25 zile
conditii normale 27 ani,2 luni,25 zile
total stagiu [p limita de varsta 38 ani,1 luna,4 zile
in conditii normale de munca 27 ani,2 luni, 25 zile
perioade asimilate 10 ani,2 luni, 11 zile
nr total de puncte realizate 26.38374, indice de corectie 0
din care conditii normale de lucru 23.67103
nr puncte corespunzatoare271271
punctaj mediu anual 0.87702
valoarea punctului de pensie 830 20 lei
pensia de invaliditate 22 06 2005
pensia limita de varsta 10 06 2015(decizia mi-a venit in 22 07 2015)